Tuncay Karakuş mu, Akın Kaymak mı?.. - Demirmedya - Zonguldak için haber.

Erhan Çakmak - Tuncay Karakuş mu, Akın Kaymak mı?..

Kozlu'da sözde "adaylık" için isimleri dolaşan "garnitür" siyasetçileri bir yana bırakalım...

İşin aslına dönelim...

Şu anda Ak Parti'den Kozlu Belediye Başkan Adaylığı için biri özel sektörden, diğeri kamusal alandan gelen çok önemli iki isim siyaset gündemindeki yerini almış bulunuyor.

Özel sektörün güçlü temsilcilerinden EMKA Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Karakuş ile devlet katında önemli görevler üstlenmiş olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi müfettişlerinden Akın Kaymak...

Her ikisi de Kozlu evladı...

Daha önce de belirttiğimiz gibi, "adaylık" konusunda yüksek kriterler arayan Ak Parti'nin, Kozlu'nun siyaset sınırlarını zorlayan bu iki isim üzerinde yoğunlaşabileceği belirtiliyor.

İzlenimler o yönde....

Kozlu'yu "kurda-kuşa" yem ettirmek istemeyen Ak Parti'nin, mücavir alanları ile birlikte yaklaşık 60 bin nüfusa sahip olan bir ilçede, seçimi "tesadüfe" bırakmak, ya da "garnitür" adaylarla seçime girip, böyle bir seçimi siyasi rakiplerine armağan etmek gibi bir siyasi yanlışlığın içinde olmayacağı aşikar....

Ak Parti "kasaba politikalarını" çoktan aşmış görünüyor...

İl Başkanı'nın "adamı" aday olacak; ilçe başkanının "adamı" aday olacak; başkaları siyaset sahnesine çıkmayacak; diye birşey yok...

Akın Kaymak'ın siyaset gündemine gelişini böyle yorumlamak gerekebilir.

Kendisi tarafından açıklanmış olmasa bile, belki de" tavsiye" ile "adaylık" niyetinde olduğu anlaşılıyor.

İş hayatındaki yoğunluğu nedeniyle mümkün olduğunca siyasetten "uzak" durmaya çalışan Tuncay Karakuş'un ise "mücbir" sebebler ortaya çıkarsa, adaylıktan kaçınamayacağı belirtiliyor.

Bu durum şöyle bir soru ile destekleniyor.

" Ak Parti Genel Merkezi, Tuncay Karakuş'a " Git, Kozlu'dan bizim adayımız ol" derse, Tuncay Karakuş buna hayır mı diyecek?..

Diyelim ki, Sayın Başbakan veya Ak Parti Genel Sekreteri Haluk İpek, Tuncay Karakuş'un Kozlu Belediye Başkanlığına "aday" olmasını istedi?..

Sayın Karakuş böyle bir görevden kaçınabilir mi?..

Aynı şey, Sayın Akın Kaymak için de geçerli...

Kamuoyuna yansıyan işaretlerden "adaylık" konusunda çok ciddi bir alternatif olduğu anlaşılan Akın Kaymak'ın, böylesine üst düzey tekliflerle karşılaşması da olası giörünüyor.

Hiç kimse Ak Parti Genel Merkezi'nin "derin" bir uykuda olduğunu; Zonguldak'ta ve Kozlu'da olup bitenten "bihaber" olduğunu sanmasın sakın!..

Eğer, Ak Parti, bizim bildiğimiz Ak Parti ise, son genel seçim öncesinden itibaren "adaylık" kriterleri değişmemişse, 

Henüz aday adayı bile olamamış cılız siyasetçiler boşuna debelenmesin!..

Ak Parti, Kozlu'da kendi yüksek kriterlerine uygun, en isabetli adayla seçime gidecektir.

Tuncay Karakuş ve Akın Kaymak....

Bu yüzden "Ankara'nın" dikkatini çekiyor olabilir.

 

Mehmet Alim gider mi?..

 

Bulanık suda balık avlamak isteyenler, Çatalağzı Belediye Başkanı Mehmet Alim'in bu seçimde "gidici" olduğunu söylüyor.

Ak Parti'nin bu seçimde, Mehmet Alim yerine başka bir aday göstereceği yönündeki "hayallere" kendileri bile inananlar var.

Hemen söyleyelim; Mehmet Alim hiçbir yere gitmez; bunu söyleyenlerin kendileri gider.

Çatalağzı gibi "sol" oyların ağırlıklı olduğu bir beldede, iki dönemden beri Ak Parti'ye üst üste seçim kazandıran Mehmet Alim niye gitsin ki!..

Daha önce de söylemiştik; bir kez daha tekrar edelim....

Ak Parti, Çatalağzı'nda Belediye Başkanlığı seçimini yine ve ancak Mehmet Alim ile kazanır.

Gerisi laf-ı güzaftan ibaret...

 

Hasan Gemici ile sohbet

 

Birkaç gün önce eski Devlet Bakanımız  Hasan Gemici telefonla aradı; halimizi-hatırımızı sordu; tüm Zonguldaklılar'a selam söyledi.

Sayın Hasan Gemici ile  bakanlık döneminde de "abi-kardeş" mertebesinde bir yakınlığımız vardı. Sağolsun; yaşımıza hürmeten bize "abi" diye hitap ederdi.

Zonguldak, Türk siyaset tarihi boyunca pekçok "bakan" hatta "başbakan" çıkardı, kuşkusuz, herbirinin ilimiz için özel ve önemli çabaları olmuştur ama, Hasan Gemici gerçekten bu memleketi yüreğinin taaa derinliklerinden seven sayılı bakanlardan biriydi.

Kendisiyle Ankara'daki bakanlık makamında olsun, Zonguldak ziyaretleri sırasında olsun, her görüşmemizde ağzından "Zonguldak" lafını düşürmezdi hiç...

Bir koalisyon hükümetinde ve kritik bir dönemde bakanlık yapması nedeniyle, belki de Zonguldak için gönlünden geçenlerin çok azını yapabilmiştir ama, bize göre o gerçek bir Zonguldaklı'ydı....

Sadece bu topraklarda doğduğu için değil...

Yüreği de "Zonguldaklı" olduğu için...

Bu Haber
UYARI: Yorum Uzunlugu Max 400 Harftir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  • Admin
    10 Şubat 2016 Saat : 21:55

    Bu makelemiz için daha önce hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapmak istermisiniz ?

  • Bumerang - Yazarkafe