İPEK EVLER - Demirmedya - Zonguldak için haber.
30 Kasım -000 Saat : 00:00

Erhan Çakmak - İPEK EVLER

Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş’ın kamuoyunda içten içe tartışma konusu olan Fatih Sitesi mevkiindeki “ İpek Evler” hakkında bir açıklaması oldu …
İpek Evler Sitesi, ilimizin “kalıcı” inşaat firmalarından “ Geredeli İnşaat” tarafından üstlenilmiş durumda …
Bildiğimiz kadarı ile firma tarafından belirtilen alanda “tapu birleştirme” işlemleri tamamlandı. Gerekli altyapı çalışmalarına başlandı. İpek Evler Sitesi için belki Zonguldak’ta, belki de ülke düzeyinde bugüne değin emsali görülmemiş bir “proje” hazırlandığı belirtiliyor.

***

Ali Bektaş’ın konuyla ilgili açıklaması bir cümleyle özetlenebilir.
“ Kimseye kıyak geçmedim. “
Bu konuyu sırası geldikçe gündeme getiriyoruz …
Ali Bektaş, Kozlu’daki muhaliflerine göre “gelmiş-geçmiş en büyük peşkeşçi”, büyük halk çoğunluğuna göre ise sadece Kozlu’da gerçekleştirdiği büyük fiziki değişim ve altyapı hizmetleri ile değil, aynı zamanda örnek teşkil edecek sosyal belediyecilik anlayışı ve “kimsesizlerin kimsesi” oluşu nedeniyle adeta bir “halk kahramanı” mertebesinde görülmektedir.
Peki, o zaman Kozlu’da “kıyamet” neden kopuyor ?..
Kozlu Belediyesi, öngördüğü yatırımları gerçekleştirmek ve cari harcamalar dahil ekonomik dönüşümünü sağlamak üzere bir “yol-yöntem” izliyor …
Arsa üretip, satışa sunmak …
Arsa satışlarından elde edilen gelirlerle, kentsel dönüşümü ve sosyal hizmetleri gerçekleştirmek …
Kozlu Belediyesi’nin – arsa satışları dahil – bütün ihaleleri şeffaf bir ortamda gerçekleşiyor. Günler öncesinden internetten, televizyondan, gazetelerden ilan ediliyor.
Kozlu’da daha önceleri “bedava” kamu arsası kapmaya alışmış müteahhitler, belediye tarafından yüksek değer konulan bu ihalelere katılmıyor.
İhaleye katılıp, arsa satın alanlara ise veryansın ediliyor.
Ali Bektaş, Kozlu’yu müteahhitlere “peşkeş” çekmekle eleştiriliyor.
Tıpkı “ İpek Evler” konusunda olduğu gibi …
Bilindiği gibi, bu alanda “heyelan” nedeniyle apartmanlar boşaltılmış, “anlık” gelişen bu olay karşısında Kozlu Belediyesi tarafından yeni ve acil kararlar alınmış, yeni düzenlemeler yapılmış, heyelana karşı önlemler, istinat duvarları, zemin etüdleri ve zemin sağlamlaştırma çalışmaları ile yüksek maliyet gerektiren riskli bir yatırım, Kozlu ve Zonguldak’ta tanınan, bilinen, bugüne değin gerçekleştirdiği işlerle inşaat sektöründe kendisini kanıtlamış olan Geredeli İnşaat tarafından üstlenilmiştir.
Bu aşamada, işin başlayışını ve ilerleyişini görmek isabetli olacaktır.
İpek Evler konusunda söz söylemek için biraz “zaman” gerekiyor galiba …

***

Ali Bektaş’ın “peşkeşçi” olabilmesi için satışa sunulan arsaların “değerinden daha düşük” fiyatlarla ihaleye çıkması gerekmiyor mu ?..
Oysa, Ali Bektaş, bunun “tam tersini” yapıyor …
Kozlu Belediyesi tarafından satışa sunulan arsalar, “yüksek bedelle” ihaleye çıkarılıyor. Başta söylediğimiz gibi, bu durum “ölmüş eşek” bekleyen bazı müteahhitleri çileden çıkartıyor. Bunun sonucunda Ali Bektaş “peşkeşçi” olup çıkıyor; bu ihalelere girip “yüksek bedelle” arsa satın alanlara da “kıyak” geçilmiş oluyor.

***

Örnek verelim …
Kozlu çıkışındaki rampadan düze çıktığınızda, Fatih Sitesi’nin önünden geçen karayolunun her iki tarafından devam eden inşaatlar görülüyor.
Halk arasında “ Ak Tepe” denilen bu mevkide, Celil Uzun, Yüksel Balcı, Celal Bilici, Metin Karaduman gibi Ak Parti’li işadamlarının sahibi veya ortağı olduğu inşaatlar yükseliyor.
Öncelikle belirtelim, şimdi “ Ak Tepe” olarak tanımlanan bu mevkide “denize nazır” ilk inşaatın temeli Kozlu eski Belediye Başkanı Hüdai Dökmeci döneminde atıldı. İnşaat ruhsatı Hüdai Dökmeci tarafından verildi.
Ali Bektaş’da, Hüdai Dökmeci’nin başlattığı bu uygulamayı devam ettirdi.
Önemli olan bu “uygulamaların” ne şekilde yapıldığıdır.
Şu anda, Metin Karaduman’ın sahibi olduğu binanın arsası, Zonguldak’ta lokantacılık yapan tanınmış esnaflardan birine aitti. Sözkonusu arsa imar planlarında “yeşil alan” olarak ayrıldığından, ilk sahibi tarafından mevcut haliyle “yok pahasına” satılmış; daha sonra arsayı satın alan kişiler tarafından yapılan başvuru ile “imara açık” hale getirilmiş ve denize “sıfır” mesafedeki bu arsa kat kat değer kazandıktan sonra, Metin Karaduman tarafından satın alınarak şu andaki binanın inşaatı gerçekleştirilmiştir.
Uygulamaların ne şekilde yapıldığı bunun için önemli …
İmarsız bir arsayı “imarlı” duruma getirmek kolay olmasa gerek …

İnşaat sektörü patladı-patlayacak !..

İnşaat sektörü “ekonominin lokomotifi” kabul edilir. Kısaca, inşaat sektöründeki gelişmeler ekonominin “iyiye gittiğini” gösterir ama, Zonguldak’ta anlı-şanlı pek çok inşaat firmasının “patlama” noktasına geldiğini de sektörün ileri gelenleri söyleyip, konuşuyor.
Buna, Zonguldak’ın dörtbir yanında konut siteleri inşa etmekte olan firmalardan bazıları da dahil …
İl Merkezi’nde, Kozlu’da, Devrek’te, Filyos’ta, Kilimli’de sektörün önde gelen isimlerinden bazıları için tehlike sinyalleri çoktan çalmaya başlamış bile …
Giderek yükselmeye başlıyor.
 

Bu Haber
UYARI: Yorum Uzunlugu Max 400 Harftir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  • Admin
    08 Şubat 2016 Saat : 14:11

    Bu makelemiz için daha önce hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapmak istermisiniz ?

  • Bumerang - Yazarkafe