DOKTOR RAPORU GEREKİR Mİ? - Demirmedya - Zonguldak için haber.

Sertan Açıkgöz - DOKTOR RAPORU GEREKİR Mİ?

Babam 66 yaşında bir gayrimenkulü satmak için bana vekalet vermesi gerekiyor, yalnız gittiği Noter 65 yaşını aşkın olduğu için sağlık durumuna ilişkin heyet raporu almasını, rapor olmadan işlem yapamayacağını söylemiş bu doğru mu?
Fiil ehliyetine sahip olan her kişi  hukuki işlem yapabilme yetisine başkaca bir şart aranmaksızın sahiptir. Mevzuatımızda 65 yaşında olan  birinin ancak  doktor raporuyla durumunu ispatlayabileceğine ilişkin bir hüküm bulunmamaktadır. Fakat bazı yetkililer işlem yapmak için 65 yaş üzeri bir yurttaştan   sağlık raporu ister.Tapuda babanız doğrudan işlem yapsa muhtemel Tapu müdürü de sağlık raporu isteyecektir.
Fakat   Sağlık Bakanlığının bir kuruluşu olan Yüksek Sağlık Şurası (YSŞ),  bir kararında, 65 yaşın üstünde bulunan herkesten sağlık raporu istenmesinin doğru olmadığını, raporun tüm yaşlılardan istenerek ek külfet yaratmamak için, kişinin işlem yapma ehliyeti veya akli melekesinin yerinde olmadığından ciddi şüphe duyulması veya bu yolda bir iddianın mevcut olması  halinde istenebileceği, 65 yaş üzerindeki kişilerin yapacakları hukuki işlemlerle ilgili herkesten sağlık raporu istenmesi ve bunun rutin hale getirilmesinin, bu kişilere yönelik 'haysiyet kırıcı, ayrımcı bir uygulama olarak görüldüğü, Avrupa Temel Haklar Şartnamesi'nin 21. maddesinin, yaş nedeniyle ayrımcılığı yasakladığı, belirtilmiş…                   
Bazı kanunlarda yükümlülükler,haklar  için 65 yaş sınırı  söz konusudur.  Örneğin Sigorta mevzuatında Emeklilik yaşı 65 olarak öngörülmüş yine Afet Kanunu diye adlandırılan 7269 sayılı kanun, afet halinde mülki amire 18-65 yaş arasındaki erkeklere görev verebilme yetkisi tanıyarak sınırı 65 yaş olarak belirlemiş….benzer hükümler başka kanunlarda da vardır…yani kanunlara göre yaş 65 ise iş bitmiş gibi bir durum ortaya çıkıyor….lakin  İnsanın beden gücü olarak belli bir yaştan sonra düşüşe geçmesi bir realite ise de   90 yaşında bir insanın bile akli melekelerinin son derece kuvvetli olabilmesi gayet  mümkün oluyor…. Burada sanki 65 yaşına kadar sağlıklı olma bir karine,bir kural ,  65 yaşından sonra ise  sağlıksız olma bir karine bir kural olarak kabul ediliyor fakat bilindiği üzere her kuralın istisnası olabilir yine her karine çürütülebilir…
Şahsi görüşümü soracak olursanız,bir ihtilafa ,belirsizliğe sebebiyet vermemek için bu yaşın baz alınarak (aksi durum keyfilik yaratır) sağlık raporu istenmesinde herhangi bir sakınca bulunmaması bir yana aslında yine her hangi bir ihtilafta bu istek,babanızın sağlığının yerinde olduğunun ,yaptığı işlemin farkında olduğunun ortaya konulabilmesi açısından sizin yararınızadır…
Bu Haber
UYARI: Yorum Uzunlugu Max 400 Harftir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  • Admin
    25 Kasım 2014 Saat : 17:51

    Bu makelemiz için daha önce hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapmak istermisiniz ?