Haber Detayı
14 Mart 2018 - Çarşamba 12:49 Bu haber 313 kez okundu
 
ZONGULDAK'TA TIP BAYRAMI KUTLANDI
ZONGULDAK'TA TIP BAYRAMI KUTLANDI
GÜNCEL Haberi
ZONGULDAK'TA TIP BAYRAMI KUTLANDI

Zonguldak Tabipler Odası Başkanı Şenol Yavuz, “Sağlık çalışanlarına şiddeti kınadı. Yavuz ayrıca; “Vatan toprağı ve bağımsızlık uğruna şanlı ordumuzun bir neferi olarak gözümü bile kırpmadan canını veren vermeye hazır bir mesleğin mensubuyuz” dedi.

BEÜ Rektör Vekili Eken: Hekimlik, insanlık tarihi kadar eski bir meslektir” dedi.

 

14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Törene, Zonguldak tabipler Odası Başkanı Dr. Şenol Yavuz, İl Sağlık müdür Vekili Dr. Toygar keskin, Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Rektör vekili Prof. Dr. Selçuk Eken, BEÜ Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Hilal Ayoğlu ile fakülte yönetimi katıldı.

 

Törende Zonguldak tabip Odası Başkanı Şenol yavuz ile BEÜ Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Hilal Ayoğlu tarafından anıta çelenk sunuldu.

Tüm sağlık ve güvenlik şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulmasını ardından istiklal marşımız söylendi.

 

ŞENOL YAVUZ: SAĞLIK ÇALIŞANLARINA SAYGI İSTİYORUZ

Zonguldak Tabip Odası Başkanı Dr Şenel Yavuz, burada yaptığı açıklamada, “14 Mart Tıp bayramını önemli bir zamanda önemli bir gün de kutluyoruz. Son dönemlerde her zaman birbirimizi canımızı sıkan şiddet olarak Gün geçtikçe artıyor. Meslektaşlarımıza lütfen saygı gösterilmesini istiyoruz. 24 saat zaman mefhumu dinlemeden çalışan, koşuşturan, gecesini gündüzüne katan bu insanlara saygıdan başka bir şey beklemediğimizi halkımızın bilmesini istiyoruz” dedi.

 

Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Kampusü’de bulunan B Salonu’nda düzenlenen törende şehitlerimiz için saygı duruşu ve akabinde söylene istiklal marşı ile başladı.

Ardından BEÜ Konservatuavar öğrencileri tarafından müzik konseri sunuldu. Konserin ardından ise BEÜ Tıp Fakültesi dekan Vekili Prof. Dr. Hilal Ayoğlu’da, müzik grubu öğrencilerine teşekkür belgesi takdim etti. Ve protokol konuşmalarına geçildi.

 

İLK ÖĞRENCİ KONUŞTU

İlk konuşmayı BEÜ Tıp Fakültesi son sınıf Öğrencisi Ufuk İlter Güney yaptı. Güney konuşmasında öğrenim hayatı boyunca yaşadıkları zorlukları ve mesleğin güzel yanlarını anlattı.

 

ŞENOL YAVUZ: VATANIMIZ İÇİN CANIMIZI VERMEYE HAZIR BİR MESLEĞİN MENSUBUYUZ

Ardından konuşma yapan Zonguldak Tabipler Odası Başkanı Şenol Yavuz’da, “Bugün hekimler için önemli bir gün. Vatanımızı mı güvenlik ve bekası için Şehitler verdiğimiz bir ortamda 14 Mart Tıp bayramını kutluyoruz. Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili olarak odamızın üst Kurulu'nun talihsiz beyanatı sonrası yaşanan gelişmeler hepimizi üzmüştür. Türk hekimleri tıbbiyeli Hikmetin inancından ve kararlarından Bugün de hiçbir şey kaybetmemiştir ve kaybetmeyecektir. Dün neyse Bugünde oyuz. İnsani yaşatmak için ant içmiş bir mesleğin mensubuyuz. Yeri geldiğinde varlığımız bağımsızlığımız tehdidi altında olunca da aynı Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı'nda olduğu gibi Vatan toprağı ve bağımsızlık uğruna Şanlı ordumuzun bir neferi olarak gözümü bile kırpmadan canını veren vermeye hazır bir mesleğin mensubuyuz. Zonguldak Tabipler Odası adına özellikle Afrin’de Şehit bölgesinde görev yapan meslektaşlarımızın ve tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp bayramını kutlar saygılar sunarım” dedi.

 

TOYGAR KESKİN: 14 MART TIP BAYRAMINI  KUTLUYORUM
İl Sağlık Müdür Vekili Doktor Toygar Keskin’de, ”Ülkemiz zorlu bir süreç içerisinde. Mukaddes kayıtlarımız nedeniyle hüzünler günler yaşayan bu ülke her zaman olduğu gibi yine bu süreç sonucunda vakur ve muzaffer olacaktır. Hepimiz bunun inancındayız. Afrin’de sınır ötesi operasyonda, savaş bölgesinde aktif görevde bulunan tüm Mehmetçiklerimizin ve tüm sağlık çalışanlarımızın ve diğer bölgelerde de terörle mücadele eden arkadaşlarımız ve her cephede bundan hekimlerimizin ülkenin dört bir yanında en ücra köşesinde çok zor şartlarda bu meşakkatli ve Zorlu görevi başarı ve ile gerçekleştiren hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı ben de kutluyorum ve buradan müteşekkiriz diyoruz. Ufak bir noktaya değinerek sözlerimi tamamlamak istiyorum. 14 Mart 1919'da Tıbbiye binası İngiliz askerinin işgali altında iken arkadaşları ile birlikte çok büyük bir cesaret örneği göstererek sizler gibi bu ülkenin” dedi.
Dekan Vekili Prof. Dr. Hilal Ayoğlu’da, konuşmasında geleceğin tıbbiyelilerini yetiştirdiklerini söyledi.

 

Dekan Vekili Prof. Dr. Hilal Ayoğlu’da, konuşmasında geleceğin tıbbiyelilerini yetiştirdiklerini söyledi.

 

REKTÖR VEKİLİ EKEN: HEKİMLİK, İNSANLIK TARİHİ KADAR ESKİ BİR MESLEKTİR.

Son olarak ise Bülent Ecevit Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selçuk Eken’de konuşmasında şunları söyledi:

“Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin düzenlediği 2018 yılı 14 Mart Tıp Bayramı törenine hoş geldiniz. Bizlere onur verdiniz. Tıbbın temel amacı, tüm insanların daha sağlıklı, daha mutlu bir yaşam sürmesine katkı sağlamaktır. Tüm sağlık çalışanları bu görevi her zaman özveri ile sağlama amacındadırlar. Hekimlik, insanlık tarihi kadar eski bir meslektir. İnsanların beden ve zihin sorunlarını çözmeye, iyileştirmeye ve oluşturduğu olumsuzlukları azaltıp gidermeye çalışan kutsal bir iştir. Bu nedenle tarihin her döneminde önemini ve toplum içindeki saygınlığını korumuştur. Ülkemizde, tıp mesleğini ve geleneklerini yaşatan; İnsanların daha sağlıklı bir yaşam sürmesi için özveriyle çalışan tüm hekimlerimize ve sağlık çalışanlarına şükranlarımı sunuyorum. Sağlığımızı emanet ettiğimiz hekimlerimizin ve tüm sağlık çalışanlarımızın bu hizmet kervanında özveri ve inançla meslek onuruna yakışır bir şekilde hizmet vermeye devam edeceklerinde kuşku yoktur. İnsanı yaşatmayı ve insanın acısını azaltmayı, insanlığa daha nitelikli bir yaşam sunmayı amaç edinen, bu kutsal, saygın ve onurlu mesleği büyük özveriyle yerine getiren tıp çalışanlarımızın insan yaşamına saygıyı ifade eden 14 Mart Tıp bayramını kutluyor başarılı çalışmalarının devamını diliyorum. İlimizde nitelikli sağlık kadroları, çağdaş gelişmeleri içeren sağlık hizmetini insanımıza kolay, erişilebilir ve etkili bir şekilde sunmaktadırlar. Bu kapsamda Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanemiz olarak bölgemizdeki ileri basamak sağlık hizmeti sunmakta, eğitim ve araştırma faaliyetlerinde öncü olmakta, hedefimize bilgi ve tecrübeler ışığında, azimli ve fedakar eslektaşlarımızla birlikte yürümekteyiz. Tıp Bayramı vesilesi ile tüm çalışanlarımıza bu katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Değerli konuklar; Sözlerime son verirken bugünleri bizlere sunan başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aziz şehitlerimizi, gazilerimizi, vefat etmiş olan meslektaşlarımızı minnetle anıyorum. 14 Mart Tıp Bayramı kutlama törenine katıldığınız için sizlere teşekkürlerimi sunuyor, tüm sağlık çalışanlarının Tıp Bayramını, tekrar kutluyor; Saygılarımı sunuyorum.

Tıp Bayramı neden kutlanır? 14 Mart 1827'de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet'in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı'daki Tulumbacıbaşı Konağı'nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye'de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, "Tıp Bayramı" olarak kutlanmaktadır. İlk kutlama, 1919 yılının 14 Mart'ında işgal altındaki İstanbul'da gerçekleşmiştir. O gün, tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran'ın önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermişti. Böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır. 1929-1937 yılları arasında 12 Mayıs günü Tıp Bayramı olarak kutlandı. Bu tarih, Bursa'daki Yıldırım Darüşşifası'nda ilk Türkçe tıp derslerinin başladığı tarih olarak kabul edildiği için Tıp Bayramı yapıldı. Ancak zamanla bu uygulamadan vazgeçildi ve yeniden 14 Mart Tıp Bayramı oldu”

 

TEŞEKKÜR BELGELERİ TAKDİM EDİLDİ

Konuşmaların ardından ise Akademisyenlere takdir belgeleri protokol üyeleri tarafından takdim edildi.

 

ANTİBİYOTİĞE KARŞI DİRENÇ ARTTI

Konuşmaların ardından, Opr. Dr. Kemal Yurtbay tarafından “Zonguldak’ta Doktor Olmak” konulu söyleşi gerçekleştirirdi. Yurtbsay konuşmasında üst sonulum yoları hastalıklarını arttığına dikta çekti. Yurtbay ayrıca antibiyotik kullanımını artmasından dolayı virüslerin antibiyotiğe karşı direncin arttığı tehlikesine dikkat çekti.

 

ADLİ TIP KONFERANSI

Törende son olarak ise Prof. Dr. Rıza Yılmaz tarafından, “Tıbbi Uygulama Hatası İddiası olan Olgulara Adli Tıp Yaklaşımı” konulu konferans gerçekleştirildi.

Konferans sonunda ise Prof. Yılmaz ile fotoğraf sergisini açan Zonguldak Fotoğrafçılar Derneği Başkanı Kerem Öztürk’ü BEÜ Rektör Vekili Selçuk Eken tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

(HABER-ERCAN DEMİR)

Kaynak: Editör:
Etiketler: ZONGULDAK'TA, TIP, BAYRAMI, KUTLANDI,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
ZONGULDAK'TA TIP BAYRAMI KUTLANDI
ZONGULDAK'TA TIP BAYRAMI KUTLANDI
ZONGULDAK'TA TIP BAYRAMI KUTLANDI
ZONGULDAK'TA TIP BAYRAMI KUTLANDI
ZONGULDAK'TA TIP BAYRAMI KUTLANDI
ZONGULDAK'TA TIP BAYRAMI KUTLANDI
ZONGULDAK'TA TIP BAYRAMI KUTLANDI
ZONGULDAK'TA TIP BAYRAMI KUTLANDI
Yorumlar
Haber Yazılımı