Haber Detayı
11 Aralık 2017 - Pazartesi 18:45 Bu haber 1423 kez okundu
 
Zonguldak’ta balık fiyatları arttı
Zonguldak’ta balık fiyatları arttı
EKONOMİ Haberi
Zonguldak’ta balık fiyatları arttı

 

Hamsi sürülerinin soğuk Rusya ve Gürcistan sahillerine yönelmesi ve fırtına dolayısıyla balıkçıların denize açılamaması üzerine hamsi fiyatları katlandı. Zonguldak’ta tezgâhlarda bir hafta önce kilosu 7.5 TL'den satılan hamsinin kilogram fiyatı 15 TL'yi geçti.

Karadenizlinin kış aylarında temel besin maddesi olan hamside bu mevsim miktarda düşüş, fiyatlarda artış görülüyor. Fiyatlardaki artışın, hamsi sürülerinin Doğu Karadeniz kıyılarına göre daha soğuk olan Rusya ve Gürcistan sahillerine yönelmesi Zonguldak merkez balık Çarşısı esnaflarından Celal İncekara, bir hafta önce hamsinin kilosunu 7.5 liraya, bugün itibarıyla ise 15 liradan sattıklarını söyledi. İncekara, “Hamsi sezonu güzel gidiyordu. Son bir haftadan beri hamsi bir anda çok az yakalanmaya başlandı, neredeyse kayboldu. Bir hafta önce 7,5 liraya satılan hamsi bugün 15 liraya çıktı. Kasası 50-60 lira iken şu an 200 liraya kadar çıktı. Hamsi Gürcistan’a, Abhazya bölgesine gitti. Fiyatlar da oldukça yüksek. Hamsi az tutulunca fiyatlar da yüksek oluyor.”

AŞIRI AVLANMA ETKİLİ OLDU

Balıkçı esnafı Celal İncekara,  ayrıca aşırı avlanma nedeniyle balıkların azalığını belirterek, bilinçsiz ve aşırı avlanmanı önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

(HABER-ERCAN DEMİR)

Kaynak: Editör: Sercan YILDIRIM
Etiketler: Zonguldak’ta, balık, fiyatları, arttı,
Yorumlar
Haber Yazılımı