Haber Detayı
06 Aralık 2017 - Çarşamba 16:12 Bu haber 647 kez okundu
 
ZONGULDAK’A YENİ HAVAALANI ŞART
ZONGULDAK’A YENİ HAVAALANI ŞART
GÜNCEL Haberi
ZONGULDAK’A YENİ HAVAALANI ŞART

Zonguldak İl Genel Meclisi’nde havaalanı krizi yaşandı

Mecliste ayrıca BAKKA Binası ile Çaycuma İlçe Özel İdare hizmet binalarının satılması için önerge verildi

 

Zonguldak İl Genel Meclisi’nin üçüncü birleşiminde havaalanı krizi yaşandı.

Zonguldak İl Genel Meclisi başkanı Necdet Karaveli başkanlığında gerçekleştirilen birleşimde 3 gündem maddesi ve 2 ayrı önerge görüşüldü.

Açılış ve yoklama ile başlayan oturum, bir önceki oturuma ait toplantı tutanak özetinin okunup oylanması ile devam etti ve ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.

 

VALİ ÇINAR, ÖDENEĞİ GERİ GÖNDERDİ

İlk gündem maddesi ise Vali Ahmet Çınar tarafından 2018 yılı ödeneğinin geri gönderilmesi maddesi oldu.

İl Özel İdaresinin bazı hizmet ve projeleri tamamlamakta ve hizmete sunmakta sorun yaşayacağı, bunun en somut örneğinin devam eden ihaleli içme suyu işlerine yeterli ödeneğin verilmemesi, evsel katı atık toplanması ve bertaraf tesisine nakli için ödeneğin temin edilmemesinin de insan sağlığı bakımından sorun yaratacağı, özellikle köy yolları sektöründe asfalt yapım ve mevcut asfalt yolların bakım onarımında idare tarafından teklif edilen 5.390.000 TL ödeneğin 12.717.000 TL’ye çıkartılarak iş programı artırılması gerekçeleriyle, 5302 Sayılı Kanun’un 15. maddesi gereğince, yeniden değerlendirilmek üzere iade edilen İl Özel İdaresinin 2018 dönemine ilişkin performans programı okundu.

İl Genel Meclisi Başkanı Necdet Karaveli söz alarak,  programın Vali Ahmet Çınar tarafından projelere yetmeyeceği gerekçesiyle geri döndürüldüğünü belirterek konunun yeniden değerlendirildiğini ve bu şekilde oylanması gerektiğini kaydetti. Yapılan oylama oy birliğiyle kabul edildi.

 

YENİ HAVAALANI ŞART

Ardından Zonguldak Özel Sivil Havacılık Sanayi ve Ticaret A.Ş. olağan genel kurulunda şirket sermayesinin 5.000.000 TL’den 6.000.000 TL’ye çıkarılmasına karar verildiğinden idare payına düşen 15 hisse karşılığı olan 150.000 TL’nin ödenip ödenmeyeceği ile ilgili konu görüşüldü.

Konu ile ilgili İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Demirtaş, 2006 yılından beri Havaalanına ortak olduklarını ve yıllara sarih olarak payların ödendiğini, bu payın ödenmediği takdirde ise hisse oranının yüzde 15’den yüzde 12.5’a düşeceğini söyledi.

 

ZAMAN: MEVCUT HAVAALANI KORUNMALI

CHP Grup Başkan Vekili Fikret Zaman’da söz alarak havaalanının tüm olumsuz şartlara rağmen Zonguldak için çok gerekli olduğunu belirterek ödeneğin ödenmesini söyledi.

CHP İl Genel Meclis Üyesi Cihat Öztürk’de, söz alarak havaalanının sezonluk çalışmasına tepki göstererek, “Fındık sezonu mu bu? Havaalanı her zaman çalışır, sezonluk çalışmaz. Yetkililer hesap ödemeli” dedi.

 

TERZİ: YENİ HAVAALANI KESİNLİKLE ŞART

AK Parti Grup Başkan Vekili İsmail Terzi’de Cihat Öztürk’e ise tepki göstererek, “Evet Zonguldak’ın coğrafi konumu bu şekilde. Mevcut şartlar bu şekilde ve havaalanının yolcu kapasitesi bu şekilde ve mecburen sezonu kapatıyor. Yeterli yolcu kapasitesine sahip değil. Ayrıca pistin kısa olduğu ve önünde yüksek dağ olduğu için büyük uçaklar buraya inip kalkamıyor. Ayrıca depolarını tam değil yarım doldurmak zorunda kalıyorlar. Elimizde ki mevcut havaalanı şartları bu şekilde. Ancak yeni bir havaalanı kesinlikle şart. Zonguldak yeni bir havaalanını hak ediyor. Buna ağırlık vermeliyiz. Mevcut havaalanı şartları düzelmez” dedi.

 

HAVAAALINA YENİ YER ARANIYOR

İl Özel İdaresi Genel sekreteri Recep Demirtaş’da söz alarak, “Zaten yeni bir havaalanı arazisi arayışı var” dedi.

Ve madde görüşülmek üzere komisyona havale edildi.

Mecliste son gündem maddesinde ise Çaycuma İlçesinde bulunan; Kadıoğlu Mozaikleri üzerinin, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca kapatılabilmesi için, 116 ada 1 no’lu parselden ifraz edilerek ayrılan ve yeni parsel numarası 28 olan 6311,16 m² alanın, adı geçen Bakanlığa tahsis edilmesi hususu görüşüldü.

Kou ile ilgili AK Parti İl Genel Meclis Üyesi İsmet Açıkgöz, söz alarak, “Gökgöl Mağarası’nı da gördük. Bir şeye benzemedi. Bari bunun planını ve programını iyi yapalım” dedi.

Ve madde oy birliğiyle komisyona havale edildi.

 

BAKKA BİNASI VE ÇAYCUMA İL ÖZEL İDARE BİNASI SATILACAK

Normal gündem maddelerinin görüşülmesinin tamamlanmasının ardından ise meclise BAKKA ve Çaycuma İlçe Özel İdare Hizmet binaların satılması ile ilgili 2 önerge verildi.

İl Özel İdare Genel Sekreteri Recep Demirtaş meclise konu ile ilgili bilgi verdi. BAKKA ve Çaycuma Özel İdare Binalarının satışı için verilen önerge görüşülmesi kabul edildi.

 

GÜNDEM DIŞI SÖZLERDE HAVAALANI TARTIŞMASI DEVAM ETTİ

Gündem dışı söz alan CHP İl Genel Meclisi Üyesi Nebahattin Yılmaz, havaalanı konusunda havaalanı neden zarar ediyor diyerek yöneticileri eleştirdi. Bunun üzerine İsmail Terzi’de söz alarak, havaalanının yenisi yapılıncaya kadar mevcut havaalanının kapatılmaması gerektiğini ve yeni havaalanın da şart olduğunu belirtti.

Terzi ayrıca Fikret Zaman’ın bütçe eleştirisine cevap verdi. Fikret Zaman’da Terzi’ye cevap verdi. Ayrıca İl Genel Meclisi Başkanı Necdet Karaveli’de tartışmayı sonlandırdı.

 

TAŞDEMİR: ASKERİ BİR HAVAALANIYDI ZATEN

Ayrıca İl Genel Meclisi Üyesi Ramazan Taşdemir havaalanının eski bir havaalanı olduğunu, askeri amaçla yapıldığını ve zamanın şartlarına uymadığını ancak yenisi yapılıncaya kadar mevcut havaalanının kesinlikle yaşatılması gerektiğini kaydetti.

Diğer yandan Bütçe Komisyonu Başkanı olan İl Genel Meclisi Üyesi Ayhan Taşdelen’de, bütçede bir sıkıntı olmadığını kaydetti.

Gelecek toplantının gün ve saatinin belirlenmesi ile meclis sona erdi.

(HABER-ERCAN DEMİR)

Kaynak: Editör: Sercan YILDIRIM
Etiketler: ZONGULDAK’A, YENİ, HAVAALANI, ŞART,
Yorumlar
Haber Yazılımı