Haber Detayı
07 Aralık 2017 - Perşembe 10:01 Bu haber 1126 kez okundu
 
Vali Çınar’dan hayırsever işadamına plaket...
Vali Çınar’dan hayırsever işadamına plaket...
GÜNCEL Haberi
Vali Çınar’dan hayırsever işadamına plaket...

Vali Ahmet Çınar, Kozlu’da yapılan Kubbetüs Sahra Camii’nin yapımına katkı veren hayırsever işadamı İbrahim Aydoğan’a teşekkür ederek plaket verdi.

Valilik makamında gerçekleştirilen plaket törenine, Kozlu Kaymakamı Ahmet Karakaya, Kozlu Belediye Başkanı Kerim Yılmaz, Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) İl Müdürü Hayri Bulazar, İl Müftüsü Rüstem Can katıldı.

Vali Ahmet Çınar yaptığı konuşmada, Kubbetüs Sahra Camii’nin Kozlu’da yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek: “Cami yaklaşık toplamda 1 milyon 250 bin lira gibi bir maliyeti olan bir eser. Bunun yaklaşık yarısına yakınını İbrahim Bey karşılardılar. KİPTAŞ’a ayrıca huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Kozlu Belediye Başkanımıza da teşekkür ediyoruz. Eser bitti ve çokta güzel oldu” dedi.

 

Vali Ahmet Çınar, Kozlu’da yapılan Kubbetüs Sahra Camii’nin yapımına katkı veren hayırsever işadamı İbrahim Aydoğan’a teşekkür ederek plaket verdi.

Vali Çınar konuşmasında: “Kendisi küçük görünüyor ama kullanılan malzemeler, çiniler malzemeler gerçekten kıymetli bir eser oldu ve o yüzdende o küçük görüntüsüne rağmen çokta pahalı bir eser oldu. Çokta yakıştı. Tabi giden valimize de buradan teşekkür etmemiz gerekiyor huzurlarınızda. Ne diyelim Türkiye’de minareler yükseliyor camiler çoğalıyor. Giderek hem mimarisi hem kalitesi gelişmeler oluyor. Camilerimizin de tamamını hayırseverlerimizi yaptırıyor, halkımız yaptırıyor. Kozlu’muz da Kubetül Sahra Camisinin bir kopyası olan güzel küçük eseri tamamlamanın mutluluğunu emeği geçen arkadaşlarımızla beraber burada yaşıyoruz. Aydoğan Bey asıl gücü asıl desteği o verdi. Maliyetin büyük kısmını o karşıladı. Dolayısıyla çok teşekkür ediyoruz.”

MANOLYA PARKIN BAHÇESİYLE CAMİ AVLUSU BİRLEŞTİRİLECEK

Tır Parkı’na yapılacak olan camiyle ilgili bilgi veren Vali Ahmet çınar, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Camiyle ilgili gelişme var. İhale dosyası dediğimiz hazırlama işi yaklaşık 1.5 sora bitecek. Camiler bir müjde gibidir. Müslüman olan halktan da olSa destekler olur katkılar olur. Bu camilerde toplanır, usül alışkanlık, gelenek olmuş. Ama camimize büyük bir eser olacak. 35-40 milyon lira arasında bir maliyeti olan bir eser olacak. Bu eser şehrimizde gerçekten önemi bir çekim merkezi olan, halkımızın yaşam alanı olan bir noktada güzel bir mekan olacak. Mimarisi çok özel, çok güzel, kullanılacak malzemeler yine çok özel, pahalı malzemelerden olacak. İçinde ki hat dahil tüm o sanat, camilerde gördüğümüz hat sanatlarını her türünü orada göreceğiz. Bu şehre ciddi bir kimlik kazandıracak. Mimarisine çok ciddi katkı sağlayacak büyük bir anıt hükmünde estetiğiyle ve de diğer sanat estetik çalışmalarla büyük bir anıt hükmünde bir mimari eser olacak. Elbette ki bunu Allah rızası için yapıyoruz. Bir ihtiyaçtan dolayı ibadetlerimizi yerine getirmek için yapıyoruz. Mesela bir şehit töreni olduğunda Allah askerimize, tüm güvenlik güçlerimize zeval vermesin korusun ama şehidimiz olduğunda insanları bir arada topladığımızda uygun bir mekanımız yok. Her bakımdan bu şehrin bir ihtiyacıydı. Hatta Manolya Park’ın bahçesini de camiyle birlikte avlusuna peysaj usullerinde birleştirilerek tüm halkımızın bu şehrin en güzle noktasında maddi manevi faydalanabilecek. Herkes el birliğiyle ve elbirliğini oluşturduğu bereketle bitiyor. Ama az öncede söyledim cidden pahalı bir eser olacak. Dolayısıyla  büyüklerimizin de, devlet büyüklerimizin de burada önemli destekleri olacak ama bu destek hayırseverlerin buraya yönlendirilmesi şeklinde olacak. Dolayısıyla tamamen sivil anlamda sivil insanları katkılarıyla yapılar büyük bir eser olacak.”

Vali Ahmet Çınar, hayırsever işadamı İbrahim Aydoğon’a plaket olarak “Hadislerle İslam” kitap setini hediye etti

ALLAH’IN EVLERİNİ ALLAH’A VE PEYGAMBERE KUR’AN-A İNANA İNSANLAR YAPAR

Hayırsever işadamı İbrahim Aydoğan’da, “Çok teşekkür ediyorum. Allah nazı olsun Sayın valime tanıştığım için teşekkür ediyorum. Allah’ın evlerini Allah’a ve peygambere Kur’an-a inana insanlar yapar. Biz Allah rızası için yaptık. Tüm camilerimize yardım etmeye devam edeceğiz inşallah. Tekrar teşekkür ediyorum” diye konuştu.

(HABER-ERCAN DEMİR)

Kaynak: Editör: Sercan YILDIRIM
Etiketler: ahmet çınar, vali, zonguldak haberleri, haber, son dakika haberi,
Yorumlar
Haber Yazılımı