Haber Detayı
31 Ocak 2018 - Çarşamba 11:11 Bu haber 816 kez okundu
 
“TABAN AYLIKLARI ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNE ÇIKARILMALI”
“TABAN AYLIKLARI ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNE ÇIKARILMALI”
EKONOMİ Haberi
“TABAN AYLIKLARI ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNE ÇIKARILMALI”

Türkiye Emekliler Derneği Zonguldak Şubesi Başkanı Hüseyin Memiş, emeklilerin taban aylıklarının asgari ücret seviyesine çıkarılması gerektiğini söyledi.

İkibin sonrasının intibak yasasının kesinlikle çıkarılması gerektiğini belirten TÜED Şube Başkanı Hüseyin Memiş şunları söyledi:

“Türkiye Emekliler Derneği’nin 2018 yılında hükümetimizden beklentileri, 2000 sonrası intibak yasasının bir an önce çıkartılması, 2000’den öncesine verildi. Tatmin edici değil ama yine de destekliyoruz. 2000 sonrasının günahı ne, bunu kabul edemiyoruz. Sigortalı çalışma süresi uzadıkça emekli aylıklarını arttıran bir hesaplama öngörülmediği sürece sosyal güvenliğin koruyucu yönü giderek kaybolacaktır, Anayasamızda sosyal güvenliğin acil yürütülmesi konusunda hükümetlere önemli sorumluluklar verilmiştir. Elbette bugün biriken sorunları sadece 5510 sayılı ile sınırlandırmak da doğru değildir. Geçmişten gelen yanlışlıklar, sıkça yapılan mevzuat değişiklikleri sosyal güvenliğin istikrarını ve eşitliğini bozan bir uygulamaya dönüşmüştür. Yoksulluk kavramı, sosyal güvenlik sistemi içinde olamaz. Emekli aylıkları giderek azaldığından emekli yoksullar çoğalacaktır. Sosyal devlet ve sosyal güvenliğin özüne aykırı olan bu uygulama yerine Sosyal Güvenliğin ilkeleri ve evrensel sözleşmeler esas alınarak 5510 sayılı kanunda gerekli olan değişikliklere gidilmelidir.

2018 yılında hükümetimizden beklentileriniz;

1- 2000 sonrası intibak bir önce çıkarılmalıdır

2- Aylık bağlama sistemi değiştirilmelidir

3-Katkı payları kaldırılmalıdır

4 Emekli taban maaşları asgari ücret seviyesini çıkarılmalıdır”

(HABER-ERCAN DEMİR)

Kaynak: Editör:
Etiketler: “TABAN, AYLIKLARI, ASGARİ, ÜCRET, SEVİYESİNE, ÇIKARILMALI”, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı