Haber Detayı
14 Şubat 2018 - Çarşamba 12:51 Bu haber 247 kez okundu
 
“MOBİLYA İHTİSAS OSB’Yİ KURMA ADIMLARINI ATTIK”
“MOBİLYA İHTİSAS OSB’Yİ KURMA ADIMLARINI ATTIK”
GÜNCEL Haberi
“MOBİLYA İHTİSAS OSB’Yİ KURMA ADIMLARINI ATTIK”

Orman Bölge Müdürlüğü’nün seminerinde konuşan Vali Ahmet Çınar,  “Bölgemiz Türkiye’de en çok ormanı olan, en kaliteli orman bölgelerinin başında geliyor. Biz bölge müdürümüzle ormanları da çok dolaştık. Bu konulara kafa da yoruyoruz. Ama bölgemizde mobilyacılık adına hiç bir faaliyet yok. Bunu düşündük. Mobilya ihtisas organize sanayi bölgesi kurma adımlarını attık. Resmi adımları başlattık. TSO başkanımız da yanımızda. Hiçbir problem yok. İnşallah bunun kurulumunu da gerçekleştireceğiz” dedi.

Orman Bölge Müdürlüğü'nün dört gün sürecek olan hizmet içi eğitim seminerinin başlaması nedeniyle tören düzenlendi.


Törene; Vali Ahmet Çınar, Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, BEÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Ali Azar, Zonguldak TSO Başkanı Metin Demir, Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel, AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun ve protokol üyeleri katıldı.


Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nın okunduğu seminer, Orman Genel Müdürlüğü ile Orman Bölge Müdürlüğü’nün tanıtım filmlerinin gösterimleri ile başladı.
Film gösterimlerinin ardından konuşmalara geçildi.


BEŞEL: HER YIL 2.1 MİLYON FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURUYORUZ
Seminerin açılış konuşmasını Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel yaptı. Beşel konuşmasında her yıl 2.5 milyon fidanı toprakla buluşturduklarını belirterek şunları söyledi:
“Düzenlediğimiz ve 4 gün sürecek hizmet içi seminer programımıza katılımınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum. Şimdi slaytta gördüğünüz üzere çok fazla rakamlara değinmeyeceğim ama trendimiz her geçen gün yükseliyor. Bu vesileyle çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bölge müdürlüğümüz sınırları içerisindeki ormanlarımızda yaklaşık 114 milyon metreküp servet var. Bu her geçen gün artıyor. Ormanlarımız çok fonksiyonel. Sadece odun ve hammadde olarak görmüyoruz, doğayı korumaya büyük önem veriyoruz. Şöyle ki ormanlarımızın yaklaşık 40’ında ekonomik ormancılık, geri kalan yüzde 60'lık kesimde ise ekolojik, sağlık, turizm, muhafaza koruma, vesaire tüm önlemleri alarak ormancılık faaliyetlerimizi yapıyoruz.

Bu önlemlerle beraber endüstriyel odun üretimlerimizi artırıyoruz. Buna toplumun ihtiyacı var. Yöremizde de baktığımızda Kastamonu’da olsun diğer vilayetlerde olsun orman ürünü işleten devasa fabrikalar var. Bunlar dünyada marka olmuşlar. Tabii ormanlarımızın bakımı da çok önemli. Bölgemizde çok genç ormanlarımız var. Genç ormanlarımıza da bakmamız lazım. O konuda da bayağı mesafe aldık. Bu ormanlarımızın bakımı neticesinde hem köylerimizde iş olarak geri dönüşü oluyor, hem sanayimizin ihtiyacı karşılanıyor. Şöyle ki Türkiye’de ki orman alanı’nın yaklaşık 100 de 3’ünü temsilen ormanlarımız buna mukabil Türkiye’deki orman ekonomisinin orman endüstriyel üretiminde yüzde 10’unu üretiyor. Ciro olarak da baktığımız zaman yine Türkiye’deki orman ürünlerinin yüzde 10'u bölgemizde işleniyor. Bu konuda köylülerimize ve çalışanlarımıza da çok teşekkür ediyoruz. Yine bu faaliyetlerimizi yaparken iş güvenliği tedbirlerini de alıyoruz, eğitimlerimizi yapıyoruz, seminerlerimizi düzenliyoruz. Bu eğitimimiz dört gün sürecek. Bunun yanında bu kadar orman varlığına rağmen ormanlarımızda yaklaşık her yıl iki buçuk milyon fidanı toprakla buluşturuyoruz. 
Sayın Valimiz önderliğinde yine köylerimize 2017 yılında 100 bin fidan dağıttık. Yine bu sene Eylül ayında 200 bin fidanı dağıtacağız”

8 BİN TON DEFNE YAPRAĞI ÜRETİMİ YAPTIK
Ahmet Sırrı Beşel: “2014’ten itibaren yüksek trendi yakaladık. Şu anda 8 bin ton defne yaprağı üretimi yaptık. Zonguldak TSO’da bu konuda çalışıyor. Yine Bartın'da bunun büyük bir fabrikası kuruldu. Cumhuriyetin 100. Yılında 23 milyon defne yaprağı üretmeyi hedefliyoruz” dedi.

BU YIL 140 KM ORMAN YOLU AÇACAĞIZ
Orman yangınlarına müdahale etmek amacıyla orman içinde yollar açtıklarını belirten Beşel, “Kestane, bal ormanları oluşturuyoruz. Orman yollarına çok önem veriyoruz. Şu an 6300 kilometreye yakın orman yolumuz var. Bu yıl buna ilaveten 140 kilometre daha orman yolu yapacağız. Bunların bakımını yapıyoruz. Tüm bu çalışmaları yaparken heyelan olacak yerlerde yol yapmamayı tercih ediyoruz” dedi.

BU SENE ORMAN KÖYLÜSÜNE 140 MİLYON LİRA KATKI YAPACAĞIZ
Orman köyüsüne bu yıl 140 milyon lira katkı yapacaklarını belirten Ahmet Sırrı Beşel: “Orman yangınları anlamında bayağı etkin bir mücadele yapıyoruz. Ayrıca yangın söndürme araçlarımızla köylerde çıkan yangınlara da müdahale ediyoruz. Köylerimize katkı anlamında, Orman Bölge müdürlüğümüz kırsalında çok büyük katkı yapıyoruz. Sadece orman işçiliği olarak 123 milyon lira para ödedik. Bu sene 140 milyon liraya yakın bir para ödeyeceğiz. Ama diğer faaliyetleri de kattığımız zaman bölgemizdeki ormanlarda yaşayan insanlarımıza katkımız 180 milyon lirayı geçiyor. Bu sene çok verimli bir yılımız oldu. 280 milyon lira gelirle tüm yatırımları yaptıktan sonra 76 milyon lira karımız oldu. Bu sene artan bir trendle beraber bu çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Namerde muhtaç olmamamız lazım. Kendi kaynağımızı kendimiz yaratmamız lazım. Örneğin çok basit; sadece reçine üretimine ağırlık verirsek yılda 600 milyon dolar paramızı yurt dışına göndermemiş oluruz” dedi.

VALİ ÇINAR: “MOBİLYA İHTİSAS OSB’Yİ KURMA ADIMLARINI ATTIK”
Vali Ahmet Çınar bölgenin önemine dikkat çekti. Bölgede mobilyacılık adına bir faaliyet olmadığına dikkat çeken Çınar, “Bölgemiz Türkiye’de en çok ormanı olan ve en kaliteli orman bölgelerinin başında geliyor. Biz bölge müdürümüzle ormanları da çok dolaştık. Bu konulara kafa da yoruyoruz. Ama bölgemizde mobilyacılık adına hiçbir faaliyet yok. Bunu düşündük. Mobilya ihtisas organize sanayi bölgesi kurma adımlarını attık. Resmi adımları başlattık. TSO başkanımız da yanımızda. Hiçbir problem yok. İnşallah bunun kurulumunu da gerçekleştireceğiz. O zaman orman envalini diyelim artık odun olarak katma değersiz satmamış olacağız. En son noktası işlenmiş halde, katma değeri en fazla yükselmiş halde satacağız. Bölgenin en büyük limanı Filyos’ta kuruluyor. Bölgenin en büyük pazarı da bence Karadeniz havzası. Mobilya sürekli ihtiyaç duyulan birşeydir. Kimisi modası geçti diye kimisi yeni evlenecek diye mutlaka mobilyasını değiştirir. Biz burada hem tasarımına önem verir hem organik tarafına vurgu yapar hem her çeşidinden, bürodan eve kadar ucuzundan pahalısına kadar bu mobilyayı üretirsek, çok büyük istihdam alanı da oluşur. Orman ürünlerimizi de en iyi şekilde değerlendirmiş oluruz. Karadeniz havzası başta bu büyük pazara da ulaştırmış oluruz” şeklinde konuştu.
Tersanecilik faaliyetlerinin ileride yeniden canlanabileceğini hatırlatan Çınar, “Hali hazırda iflasa gitse de gelecekte tekrar ayağa kalkacağını düşündüğümüz tersanecilik faaliyetlerinde giderek zenginleşmeyle birlikte lüks yatların da üretilebileceği hedefle yola çıkarsak bir de buna yatlarda kullanılacak mobilya da çıkacak” şeklinde konuştu.
(HABER-ERCAN DEMİR)

Kaynak: Editör:
Etiketler: ahmet sırrı beşel, zonguldak haberleri, haber, son dakika haberi,
Yorumlar
Haber Yazılımı