Haber Detayı
15 Nisan 2018 - Pazar 14:13 Bu haber 201 kez okundu
 
Miraç Kandili’nde camiler doldu taştı
Miraç Kandili’nde camiler doldu taştı
GÜNCEL Haberi
Miraç Kandili’nde camiler doldu taştı

Zonguldak Merkez Uu Camii’nde Miraç Kandili coşkusu yaşandı. 7'den 70'e herkesin katılımıyla dualar eşliğinde anılan bu kutlu günde, camiler dolup taştı.

Peygamber efendimiz Hazreti Muhammed'in Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksa'ya gittiği ve buradan göğe yükseldiği gece olan Miraç Kandili'nde vatandaşlar camilere akın etti. Bu gecede en dolu camilerden biri Merkez Ulu Camiiydi.

Akşam ezanının okunmasıyla birlikte camiye akın eden vatandaşlar, günahlarının affı, dualarının kabulü için ellerini semaya kaldırdı.

Gecede Din görevlileri tarafından Kuran-ı Kerim ve ilahiler okundu. Günahlarımızın affı için dualar edildi.

Camiyi dolduran vatandaşların bir kısmı, nafile ibadetlerini eda ederken bazı vatandaşlar da Kur'an-ı Kerim okudular.

Zonguldak İl Müftüsü Rüstem can, camide gecenin kutsiyeti üzerine sohbet yaptı, vatandaşlara nasihatlerde bulundu. Miraç kandilinin hikmeti üzerine vatandaşlara vaaz verdi.

Ve dualar edildi

MESCİDİ AKSA’YA SAHİP ÇIKMALIYIZ

Zonguldak İl Müftüsü Rüstem Can yaptığı açıklamada, “Tüm kardeşlerimin Miraç Kandilini tebrik ediyorum. Namaz başta olmak üzere yapacağımız Allah'ın rızasına uygun amel ile daima Rabbimizin rahmetine yükselmeyi Rabbim hepimize nasip eylesin. Tabii bu gecenin güzelliği ayrı bir güzellik, bu gece de sevgili Peygamberimiz İsra suresinin 1. ayetinde anlatıldığı üzere Mescidi haram’dan Mescidi Aksa’ya oradan rabbimizin katında yükselerek oradan hediyelerle geldi Hediyelerin başında ise Beş vakit namaz. Namaz konusunda asla tembellik etmesinler. Sevgili Peygamberimizin buyurdu üzere Namaz müminin miracıdır, Namaz ile manen rabbimizin katında yükseliyoruz. Artı kendisine şirk koşmayanların Sonuçta cennete gireceğini söylüyor. Bakara Suresi'nin son iki ayeti. Rabbim Celle celalu bu gece hürmetine Mescidi Aksa'yı oradaki zalimlerin elinden kurtarsın diye dua etmek hepimizin boynumun borcu olmalı. Biz Rabbimizin bir emanetidir ve oraya sahip çıkmak da sadece bizim değil İnsan ümmeti üzerine bir borçtur. Yüce Rabbim gecemiz mübarek eylesin Her halimize Rabbimizin rızasını kazanacağımız bir hayata açılan bir kapı eylesin bu geceyi. Rabbim hepimizden razı olsun” dedi.

TARIM MÜDÜRLÜĞÜ SÜT DAĞITTI

Zonguldak Gıda tarım ve hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Zonguldak merkezdeki camilerde cemaate süt ikram edildi

(HABER-ERCAN DEMİR)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Miraç, Kandili’nde, camiler, doldu, taştı,
Yorumlar
Haber Yazılımı