Haber Detayı
16 Nisan 2018 - Pazartesi 10:33 Bu haber 352 kez okundu
 
Mehmet Çelikel Lisesi Vakfı'ndan ortak açıklama
Mehmet Çelikel Lisesi Vakfı'ndan ortak açıklama
GÜNCEL Haberi
Mehmet Çelikel Lisesi Vakfı'ndan ortak açıklama

Mehmet Çelikel Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Recep Adıgüzel ve Mehmet Çelikel lisesi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı M. Sağlam Gürol tarafından ortak açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada: 'Mehmet Çelikel Lisesi, Zonguldak'ta, süresi içerisinde proje okulu olmak için başvuruda bulunan tek okul olmasına rağmen, sınavlı okullar içerisinde yer alamamıştır' denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 'Bilindiği üzere 2018-2019 öğretim yılından itibaren Liselere geçişlerin, yerleşim yerleri esas alınarak yapılmasına ve TEOG sınavının kaldırılmasına karar verilmiştir. Ancak sınavın ismi değişse de sınavla öğrenci alımı devam etmektedir. Burada asıl sıkıntı doğuracak olan sınava girecek öğrenci sayısı, aşağı yukarı geçen yılla aynı olsa da sınavla girilecek okul ve öğrenci sayısının düşürülmesidir. Bu uygulamanın eğitim kalitesi üzerindeki etkisi tartışma konusudur.

    Sınavla öğrenci alan okulların seçimi konusunda uygulanan yöntem Türkiye genelinde eleştiri konusu olmaktadır. Ulusal ve yerel basında Mehmet Çelikel Lisesi'nin alınmaması eleştirilmektedir.

    Cumhuriyetin ilk şehri olan Zonguldak'ın ilk Lisesi Türkiye'nin ilk bağış okulu olan okulumuz 1938-1965 yılları arasında 28 yıl Zonguldak merkez ve ilçelerinin tek Lisesi olarak binlerce gencin Lise ve Üniversite eğitimi görmesine Zonguldak'ın eğitimine ve kültürüne yetiştirdiği önemli Devlet adamlarıyla şehre yön vermiştir. Değerler eğitiminin bu kadar önemsendiği dönemde, şehrin ve Ülkenin önemli bir değeri olan Mehmet Çelikel Lisesi'nin sıradanlaştırılmasını doğru bulmuyoruz.

    2017 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün yayınlamış olduğu "Tarihi 100 Lise" isimli kaynakta da yer alan okulumuz aynı zamanda Türkiye'nin seçkin Liselerinden oluşan TEVDAK'ın üyesidir.

    Türkiye'nin neresine giderseniz gidin Çelikellilerle karşılaşacaksınız. Bu kadar tanınmış marka değeri taşıyan okulumuzun sınavlı Liseler içerisinde yer almamasını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

    Mehmet Çelikel Lisesi, Zonguldak'ta, süresi içerisinde proje okulu olmak için başvuruda bulunan tek okul olmasına rağmen, sınavlı okullar içerisinde yer alamamıştır. Sadece kendi okulumuz için değil Türkiye genelinde yaşanan bu mağduriyetin giderilmesi gerektiğine inanıyor ve yetkilileri göreve davet ediyoruz.'

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: recep adıgüzel, mehmet çelikel lisesi, zonguldak haberleri, haber,
Yorumlar
Haber Yazılımı