Haber Detayı
28 Aralık 2017 - Perşembe 15:25 Bu haber 1096 kez okundu
 
“Kültürümüzü Avrupa’da da yaşatacağız”
“Kültürümüzü Avrupa’da da yaşatacağız”
KÜLTÜR Haberi
“Kültürümüzü Avrupa’da da yaşatacağız”

Avrupa Zonguldaklılar Derneği Başkanı Mehmet Karakulak Zonguldak Girişimci kadınlar Kooperatifi (ZOGİK) ziyaret etti.

Ziyarette ZOGİK Başkanı Perihan Uğurlu, Mehmet karakulak’a Kitre bebek kursu hakkında bilgiler verdi.

KÜLTÜRÜMÜZÜ AVRUPA’DA YAŞATMAK İSTİYORUZ

Ziyaretle ilgili açıklama yapan Avrupa Zonguldaklılar Derneği Başkanı Mehmet Karakulak, kültürümüz Avrupa’da da yaşatmak istediklerini belirterek şunları söyledi: “Perihan Başkanımıza bundan önce bir telefon görüşmemiz olmuştu. Bölgemize has kıyafetlerin model olarak sunulduğu bir çalışmadan bahsedildi. Bende çok meraklandım ve dernek olarak tabii ki bizim de ilgi alanına girdiği için kendilerinin çalışmalarını bizzat yerinde görmek istedim. Bu vesileyle kendilerini ziyaret ettim. Hem biz Avrupa’daki Türkler olarak, bu bölgenin göçmenleri olarak, Avrupalı Türkler olarak alında tabii yöremize bağlılığımızı, bu bölgemizdeki kültürümüzü orada da yaşatmak için bizim için aslında bulunmaz bir veli nimet ve bir fırsattır bu. Bu çalışmayı yerinde izlemek için buradayız. Avrupa’da da bu çalışmaları tanıtmak ve Avrupa’da de yaşatmak istiyoruz. Çünkü annelerimiz, ninelerimiz hep bu kıyafetleri giydiler. Bunun için bizler de bu işin içerisindeyiz yani manevi olarak da yanlarında yüz bundan sonra neler yapabiliriz birlikte Omuz Omuza hem bunları kısa bir İsrail yapmak için uğramış olduk ziyaret etmiş olduk.”

BU İŞBİRLİĞİ KÜLTÜRÜMÜZÜ YAYMA AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ

ZOGİK Başkanı Perihan Uğurlu’da bu işbirliğini kültürü yayma açısından güzel sonuçlara vesile olacağını belirterek, şunları söyledi: “Başkanımıza bizi ziyaret ettiğinden dolayı bize gösterdiği ilgiden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Gerçekten bizim için de bu işbirliğinin ilimiz açısından ilimizde yaşayan kültürümüzü yayma açısından çok faydalı olacağına inanıyorum. Zaten işbirliği içinde ne yaparsak bence çok güzel sonuçlara ulaşabileceğimize inanıyoruz. Bizim Zonguldak ilimizin kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarını yeniden canlandırarak geleceğe taşımak istiyoruz. Yok olmasını engellemek tüm amacımızdır. Biz kooperatif olarak ta bu amaçla bir araya geldik. Çok kısa zaman oldu ama kurumlarla yapmış olduğumuz işbirliğiyle üretim aşamasında hemen hemen yaklaşık. İnşallah bundan sonra her şeyi birlikte güzel olacak.”

PROJE DAHA GÜZEL NOKTALARA GELECEKTİR

Avrupa Zonguldaklılar Derneği Başkanı Mehmet Karakulak Mehmet Karakulak’da tekrar konuşarak, “İnşallah Zaten Sayın Valimize canı yürekten desteklemiş olduğu bir proje bu. Bu da tabii bu işi hızlandıracaktır. İleride daha güzel noktalara geleceğinin bir kanıtıdır aslında. Diğer devlet kurumlarında bu işi desteklediklerini tahmin ediyorum” dedi.

KURSTA YETİŞEN BAYANLARIMIZ  BEBEKLERİN ÜRETİMİNİ YAPACAK

Perihan Uğurlu’da, “Şu anda ulaştığımız tüm kurumlar işbirliği içerisinde yürütmeye çalışıyoruz. İşkur ile bir işbirliği yaptık ve kursumuza açtık. Kursta yetişen bayanlarımız bebeklerinin üretimini yapacaklar bundan sonra. Yine halk eğitim ile birlikte işbirliği içerisindeyiz. Meslek Lisesinde ki ben ona da aynı zamanda görev yapıyorum öğretmen olarak, oradaki arkadaşlarımız nakış işlemelerimiz konusunda destek veriyorlar. Yani işbirliği içerisinde Zonguldak adına elimizden ne geliyorsa taşın altına Elimizi koymaya karar verdik” şeklinde konuştu.

(HABER-ERCAN DEMİR)

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Kültürümüzü, Avrupa’da, da, yaşatacağız”,
Yorumlar
Haber Yazılımı