Haber Detayı
12 Aralık 2017 - Salı 12:09 Bu haber 899 kez okundu
 
“KOMİSYON ALINAMAZ”
“KOMİSYON ALINAMAZ”
EKONOMİ Haberi
“KOMİSYON ALINAMAZ”

Zonguldak Ticaret İl Müdürü İsmail Maden hem işverenleri hem de tüketicileri uyardı.

Son günlerde İl Müdürlüğümüze kredi kartı ile yapılan alışverişlerde işyerlerinin ekstra komisyon aldıkları ile ilgili bilgiler gelmekte olduğuna dikkat çeken Ticaret İl Müdürü İsmail Maden, “Ticaret İl Müdürlüğü olarak tüketicilerimizin haklarını korumanın yanında ticaretin hızlı ve güvenilir şekilde geliştirilmesi işverenlerin bilgilendirilmesi de görevlerimiz arasındadır. Bu nedenle işverenlerimizi bilgilendirme ve uyarma görevimizi yerine getirmek istiyoruz. 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’nun 17. Maddesi konunun çerçevesini net bir şekilde çizmektedir. Buna göre herhangi bir bankaya “Üye işyerleri, kart hamillerinin yapmış oldukları mal ve hizmet alımlarının bedelini banka kartı ya da kredi kartı ile ödeme taleplerini kabul etmek zorundadır. Bu zorunluluk indirim dönemlerinde de geçerlidir. Üye işyerleri, kart hamilinden kartın kullanılması dolayısıyla komisyon veya benzeri bir isim altında ilave bir ödemede bulunmasını isteyemez” dedi.

SATIŞTAN KAÇINILAMAZ

Kartla ödeme yapmak isteyen tüketiciye karşı işverenin satıştan vazgeçemeyeceğini, kaçamayacağını belirten İsmail Maden, “6502 sayılı Tüketiciyi Koruma Kanunu işverenlerimize satıştan kaçınmayı yasaklamıştır. Buna göre işverenlerimiz “vitrinde, rafta, elektronik ortamda ve açıkça görülebilir herhangi bir yerde teşhir edilen malın satılık olmadığını belirten bir ibare bulunmadıkça satışından kaçınamazlar denilmektedir” ifadesini kullandı.

HERHANGİ BİR ŞARTA DA BAĞLANAMAZ

Ayrıca “Bir mal veya hizmetin satışını o mal veya hizmetin, işveren tarafından belirlenecek miktar, sayı, ebat gibi koşullarla ya da başka bir mal veya hizmetin satın alınması şartına bağlanamaz” diyerek sözlerine devam eden Ticaret İl Müdürü İsmail Maden, “Yani yanında başka bir şey alırsanız karttan geçerim gibi bir bahane öne süremezler” dedi.

ANLAŞMALARI İPTAL OLUR

Maden, “Bu hükme aykırı olarak işverenlerimiz komisyon alır ya da satıştan kaçınırsa bu halde, üye işyeri anlaşması yapan bankalar tarafından üye işyeri sözleşmesi feshedilir ve bir yıl süreyle yeni bir sözleşme yapılamaz .

Bu nedenle işverenlerimizi tüketici haklarına riayet etmeleri ve kanunlara uygun davranmaları konusunda uyarıyoruz”  şeklinde konuştu.

 

TÜKETİCİLER ŞİKAYET ETSİNLER

Son olarak Ticaret İl Müdürü İsmail Maden, işverenlerden sonra tüketicileri de uyararak, “Ayrıca tüketicilerimizin de kartla alışveriş yapmaları halinde talep edilen komisyon ücretini ödememeleri, böyle bir uygulamaya maruz kalmaları halinde Belediyelere ve Ticaret İl Müdürlüğümüze müracatta bulunmalarını belirtiyoruz” ifadesini kullandı.

(HABER-ERCAN DEMİR)

Kaynak: Editör: Sercan YILDIRIM
Etiketler: zonguldak haberleri, haber, son dakika haberi, zonguldak, ismail maden,
Yorumlar
Haber Yazılımı