Haber Detayı
16 Ocak 2018 - Salı 14:55 Bu haber 760 kez okundu
 
Heveslisi değilim
Heveslisi değilim
SİYASET Haberi
Heveslisi değilim

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’dan, Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı açıklaması

 

Heveslisi değilim

 

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Karapınar Belediye Başkanı Ahmet Aydın ve Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam beraberinde belediye meclis üyeleri ile birlikte Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Umut Başoğlu’nu ziyaret ettiler.

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, CHP İl Başkanı Umut Başoğlu’nu ziyaret etti, önemli açıklamalarda bulundu.

Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmaya hevesli olmadığını belirten Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı: “Büyükşehir konusunda ben sadece önümüzdeki dönemin meselelerine dikkat çekiyorum. Ben partiye siyaset dünyasından gelmedim, partinin içinden de gelmedin. Bana bir görev teklif edildi ve arkadaşlarımla beraber en iyi şekilde yapmak için çaba sarf ediyoruz. Benim bilgi birikimim, iş hayatındaki deneyimin, Belediye Başkalığındaki deneyimimle önümüzde ki dönemde bizim partimizin Zonguldak da başarılı olabilmesi için ben gerekenleri söyledim. Bu dönem için Büyükşehir modeline geçilirse şayet iyi bir hazırlık yapılması gerektiğini söyledim. Çaycuma 27 bin nüfuslu bir yer, en iyi bildiğim bir yer ama Büyükşehir olduğu zaman bu hazırlığın çok iyi yapılması lazım, zaman lazım. O yüzden de bütün şehir hayata geçerse bir an önce Büyükşehir Belediye Başkan adayının belirlenmesi için yol gösterdim. Ancak kongrede yaptığım bu açıklama kamuoyunda biraz fazla gündeme geldi. Sanki ben, Büyükşehir Belediye Başkanlığına çok meraklıyım gibi bir izlenim doğdu. Böyle bir merakım da yok. Kongrede yaptığım konuşmanın sonunda basında yanlış olarak aksettirildi. Tekrar söylüyorum böyle bir beklentim yok. Böyle bir görevin başkan adaylarının bana tebliğ edilmesi halinde çok iyi düşünmek lazım. Bulunduğum durum itibariyle böyle bir şeyin heveslisi değilim” dedi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak İl Başkanı Umut Başoğlu'nu ziyaretler devam ediyor.

BAŞOĞLU: CHP OLARAK BÜYÜK BİR AİLEYİZ

CHP İl Başkanı Umut Başoğlu ziyarette yaptığı konuşmada ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek şunları söyledi: “6 Ocak ta ki kongre bizden sonra dediğim gibi CHP’de yeni bir dönem başladı. 6 Ocak Kongresi’ni kaybeden olmadığını kongre çıkışında ve sonrasında söylemiştim ve kazanan hep CHP olmuştur diye. Kongre sonrasında; belediye başkanlarımız, ilçe örgütlerimiz, partilerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, Zonguldak’ın tüm kesimlerinden ziyaretlerimiz devam ediyor. Bu doğrultuda Çaycuma’mızla beraber yola çıktığımız, beraber mücadele ettiğimiz bir dönem ilçe başkanı olarak görev yaptığım o dönem belediye başkan adayıydı ve şimdide belediye Başkanımıdır,  beraberinde Perşembe Belediye Başkanımız, Karapınar Belediye Başkanımız ve Çaycuma yönetim kurulu üyesi arkadaşım ağabeyim Aytekin Ataman’ın ziyaretleri gerçekleşti. Tabii ki CHP bir ailedir ve bizlerde bu ailenin birer ferdiyiz. Kendilerine bu ziyaretlerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. 2019’un bundan sonraki süreçte zorlu da olsa dolu dolu yaşayacağımız bir süreç olduğuna inanıyorum ve tekrar kendilerini tüm arkadaşlarımı belediye başkanlarıma Çok teşekkür ediyorum bu nazik ziyaretlerinden dolayı.”

BÜLENT KANTARCI: BELEDİYECİLİKTE ÇIĞIR AÇTIK

Ziyarette Belediye Başkanları adına açıklama yapan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, 6 Ocak'ta yapılan İl Kongresi sonucunda il yönetimine gelen yeni yönetim kurulu başta başkanız Umut Başoğlu olmak üzere tebrik etmek için geldiklerini belirterek şunları söyledi: “Uyguladığımız engelsiz yol tasarımı ile Çaycuma’ya engelsiz kent haline dönüştürdük. Belediyecilik alanında uzman kurumların da ilgisini çeken bu uygulama ile kentimize bambaşka bir çehre kazandırdık.

3,5 yılda her türlü standarda sahip 15 kilometre bisiklet yolu yaparak, bisikleti ulaşım stratejimizin bir parçası haline getirdik. Bu alanda farkındalık yaratmak, toplumda bisiklet kullanımını özendirmek için bine yakın bisiklet dağıttık. Bisiklet kullanımın ne kadar yaygınlaştırırsak araçların yarattığı her türlü kirliliği de önleyerek insanlığa da hizmet edeceğimizi inanıyoruz.

Her ay nüfusumuzun 1,5 katı insanı ücretsiz taşıyarak hem trafik kaosunu engelledik, hem de sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerini sergiledik.

Kent estetiğini geliştirdik. Estetik meydan düzenlemeleri, yerlerinin bağlamına uygun olarak dikilen heykeller, bir örnek kent mobilyaları, yeşil alan düzenlemeleri ve parklarla yeni bir kimlik kazandırdık.

Yaptığımız akıllı kavşak uygulaması ile trafik ışıklarını kaldırdık. Kırmızı ışıkta gereksiz beklemelere son vererek daha akıcı bir trafik sağladık.

Kurumsal kapasitesi daha yüksek, insana hizmeti temel alan, tüm sorunlara insan odaklı yaklaşan, etkin bir belediye yarattık. Beyaz Masa, internet ve WhatsApp hatlarıyla hizmetlerimizin hızını ve kalitesini artırdık.

Kamu yararını en üst düzeyde tutup kaynaklarımızı etkin şekilde kullanarak cari ödemeleri bile yapamaz durumda devraldığımız belediyeyi ülkenin mali yapısı en düzgün belediyelerinden biri haline getirdik. Dönem içindeki tüm ödemeleri gününde yaptığımız gibi geçmişten gelen borçları da yapılandırdık, bir program dahilinde ödüyoruz.

Önceki yönetimlerden ihmali olan hiçbir sorumlunun yargılanmasına bile izin verilmeyen köprü faciasında, hayatını kaybeden vatandaşlarımızın tazminatlarını ödemekle biz yükümlü kılındık. Milyonlarca liralık tazminatları da hiç aksatmadan hak sahiplerine ödeyerek, bir konudan daha alnımızın akıyla çıktık.

Çaycuma’yı yayalaştırılmış alanlarla tanıştırdık. Tarihi çarşı olarak nitelendirdiğimiz kent merkezinde 12 bin metrekare alanı yayalaştırarak halkımızın hizmetine sunduk. Eskinin trafiğin kaosuna teslim olmuş stres alanları, şimdi çocukların güvenlikli ortamda özgürce koştururken annelerin keyifle alışveriş yaptığı kentsel alanlar haline dönüştü.

Yayalaştırılmış alandagolf araçları ve mini trenle yaptığımız ücretsiz taşımacılık, kent içi ulaşıma estetik çözümler sunarken, halkımıza da yeni bir sosyalleşme alanı doğurdu.

Sosyal dışlanma sorunu yaşayan vatandaşlarımızın meskeni haline olarak viran bir şekilde teslim aldığımız SEKA Sosyal Tesislerini, tümüyle aslına uygun olarak restore ettik. Herkesin hatırasında edindiği yerle bir kentsel miras da olan tesisler, şimdi, yıldızlı otel ve lokanta statüsüyle misafirliğimizi ağırlıyor.

Gururla söylüyorum üreten belediyeyiz. Şirketimiz ÇAYBEL aracılığıyla ahşap ve beton tüm kent mobilyalarımızı, çocuk parklarımızı, otobüs duraklarımızı kendimiz üretiyoruz. Bir yandan ilçemize istihdam yaratıyor, diğer yandan da aynı hizmetleri diğer belediyelerden çok daha ucuza mal ediyoruz. Tümüyle yörenin malzemeleri, üslubu ve işçiliğiyle üretilen mobilyalar Çaycuma’ya ayrı bir görsellik, değer ve kimlik katıyor.

2017 yılında 720 bin kilo ambalaj atığını geri dönüştürdük. 2018’de hedefimiz 1 milyon kilo. Çaycuma Belediyesi bir yandan 12 kişiye ek istihdam yaratır, kendine gelir sağlarken, insanlığa da hizmet ediyor.

Çaycuma Belediyesini istihdam yaratan bir belediye yaptık. 150 kişi ile teslim aldığımız belediyeyi 350 kişilik dev bir kadroya sahip kurum haline getirdik.

Bin bir zorlukla da olsa arıtma tesisini devreye aldık. Şu anda 1.310 bin metreküp su arıtıyoruz. Kapasitemiz yetmiyor. İlave yatırımlarla Filyos Irmağına arıtılmamış bir damla su bırakmamayı hedefliyoruz.

Hiçbir zorunluluğumuz olmadığı halde stratejik planımızı yayımlayarak Çaycuma’nın yol haritasını çıkardık.

Yeşil alanların hem sayısını hem de yüzey alanını artırdık. Övünerek söylüyorum dönemimizde bir karış yeşil alan imara açılmadı.

Çaycuma’yı fuarlar şehri yapıyoruz. İki yıl üst üste gerçekleştirdiğimiz Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın yanına bu yıl Mobilya ve Tasarım Fuarı da eklendi. Hedefimiz kalıcı bir fuar alanı yaparak tüm bölgeye vizyon sunacak bir ışıltıyı yaratmak.

Çaycuma bize gerek duymadan kendi kendini Cittaslow’a aday yaptı. Cittaslow Türkiye Koordinatörü Seferihisar Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer’in ziyareti sırasında bu konuda süreci başlatma teklifini bizzat kendisinden alma onurunu yaşadık.”

DEV PROJELERE İMZA ATTIK

Dev projelere imza attıklarını belirten Bülent kantarcı, şunları söyledi: “Büyüyen Çaycuma’ya hizmet veremez hale gelen belediye hizmet binamızın yerine 15 bin metrekare kapalı alana sahip yeni bir kompleks yapıyoruz. Mimari yapısıyla kente değer katacak yeni kompleksimiz, aynı zamanda, içindeki ticari ve kültürel fonksiyonlar taşıyan mekanlarla yeni bir sosyal merkez olacak.

46 konuttan oluşan Vadi Evleri Projesini tamamlayarak, belediyemizi 3 milyon lira gibi ciddi bir gelir elde ettik.Yepyeni bir konseptle inşaatına başladığımız Sofia Evleri ile ilçemizi, doğal dokusuna uygun bahçeli evlerle tanıştırıyoruz.

Suyla iç içe yaşayan ilçemizde su sporları yapabilecek bir tesisin olmamasını önemli bir eksiklik olarak görüyoruz. Devletin ilçelere çok gördüğü kapalı yüzme belediye olarak biz kandırıyoruz. Mimari projesini ulusal düzeyde bir yarışma ile belirlediğimiz içinde yarı olimpik yüzme havuzu da bulunan spor merkezinin inşaatına başladık. Tümüyle kendi olanaklarımızla yaptığımız spor merkezi, özgün mimarisi, çoklu işlevi ile ilçemize büyük değer katacak.

Çaycuma’yı engelli vatandaşlarımızın yaşayacağı bir cennet yapmaya kararlıyız. Yapımına başladığımız Devlet Hastanesine yaya ulaşımını sağlayacak kent asansörü ile ilçemizde hareket edebilir durumdaki tüm engelli vatandaşımız, hiç kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan sağlık hizmetine ulaşabilecek. Bu proje de tümüyle Çaycuma Belediyesinin kendi öz kaynaklarıyla hayata geçiyor.

İstasyon Mahallesinde, Bilim Merkezi Proje Yarışması’nda birinci gelen Mimar Ahmet İlyas Sözer’e özgün bir mimariyle bağış olarak projesini yaptırdığımız ve kreş olarak kullanılması düşündüğümüz sosyal binanın inşaatına başladık.  Kaba inşaatı bitirilip, ince işlerine başlanan bina tamamlandığında hizmetlerden uzak kaldığı düşünülen İstasyon mahallemize de renk katacak

Filyos Irmağının sedde içine alınmasıyla kazanılan alanlarda yeni yaşam alanları oluşturuyoruz. Irmak kıyısındaki doğal gölet ve etrafında yapımını sürdürdüğümüz düzenlemelerle kentsel yaşam kalitesini yükselten çalışmalara imza atıyoruz. Burada sunduğumuz su sporları olanaklarıyla vatandaşlarımızı Filyos Irmağı ile yeniden buluşturuyoruz.

Çaycuma’yı bilimin de merkezi yapmaya kararlıyız. Bu amaçla mimari tasarımını yine ulusal düzeyde bir yarışma ile belirlediğimiz Deneme Bilim Merkezi’nin uygulama projeleri de hazır hale getirerek sponsor arayışına başladık. Ülkemizin bilimsel, demokratik gelişimi açısından da önemli bulduğumuz bu projeyi mutlaka hayata geçirmek istiyoruz.”

PARTİMİZİN İTİBARINI YÜKSELTTİK

Cumhuriyet Halk Partisi’ni itibarını yükselttiklerini belirten Bülent kantarcı, şunları ifade etti:

“Yaptığımız başarılı çalışmalarla muhalefetteki belediyelerin de iktidarın tüm engellemelerine karşın iyi işler yapabileceğini, bir iktidar belediyesinden çok daha başarılı işlere imza atabileceğini göstererek partimizin itibarı kadar oylarını da yükselttik.”

VATANDAŞ MEMNUNİYETİNİ EN ÜST DÜZEYE ÇIKARDIK

Vatandaş memnuniyetini en üst seviyeye çıkardıklarını belirten Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Uygularımız halktan büyük destek gördü. Bilgimiz dışında yapılan en son ankette Çaycuma’da vatandaş memnuniyeti yüzde 80 gibi çok yüksek bir rakam çıktı. Bölgedeki hiçbir belediyenin ulaşamadığı bu oranla iftihar ediyoruz. Bu başarı yalnızca belediyemizin değil, tüm Çaycuma halkınındır. Bu yüksek oran, belediyemizin, aynı zamanda tüm vatandaşlarına herkese eşit olarak hizmet verdiği, eşit davrandığını da göstermektedir” dedi.

BİZDE ÇALIŞMAYANA YER YOK

Bülent Kantarcı belediyede Çalışmayana yer almadığını belirterek şunları söyledi:

“Çaycuma Belediyesi kurşunlandı. Çaycuma Belediyesi niçin kurşunlandı, zimmetine para geçiren bir elemanı işten attığı için. Çaycuma Belediyesi çalışan insanına sahip çıkıyor. Çaycuma Belediyesi çalışmayan insanının haram parayı almasına müsaade etmiyo.r”

ZONGULDAK İÇİN ÖNÜMÜZDE Kİ DÖNEMDE ÇOK DAHA ÇALIŞMAYA İHTİYACI VAR

Zonguldak için Önümüzdeki dönemde çok daha çalışmaya ihtiyacı var olduğunu belirten Başkan Bülent Kantarcı, “Ben daha fazla uzatmak istemiyorum, Belediyecilik konusunda geçen bu dönemi çok verimli olarak görüyorum. Bu dönemin beraberindeki arkadaşlarla beraber güzel şekilde paylaştık, ancak önümüzde dönemde bizim çok daha büyük işleri başarılı işlere ihtiyacımız var. Zonguldak için Önümüzdeki dönemde çok daha çalışmaya ihtiyacı var. İnşallah bu yeni yönetimler önümüzdeki dönemde Zonguldak’a layık olman bu hizmetlerin hepsini sağlamış oluruz” dedi.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞININ HEVESLİSİ DEĞİLİM

Büyükşehir belediye Başkan adayı olmaya hevesli olmadığını belirten Çaycuma Belediye Başkanı Bülent kantarcı şunları söyledi: “Büyükşehir konusunda ben sadece önümüzdeki dönemin meselelerine dikkat çekiyorum. Sayın başkan da biliyor ben partiye siyaset dünyasından gelmedim, partinin içinden de gelmedin. Bana bir görev teklif edildi ve arkadaşlarımla beraber en iyi şekilde yapmak için çaba sarf ediyoruz. Benim bilgi birikimim, iş hayatındaki deneyimin, Belediye Başkalığındaki deneyimle önümüzde ki dönemde bizim partimizin Zonguldak da başarılı olabilmek için ben gerekenleri söyledim. Ve bu dönem için Büyükşehir modeline geçirirse şayet iyi bir hazırlık yapılması gerektiğini söyledim. Çaycuma 27 bin nüfuslu bir yer, en iyi bildiğim bir yer ama Büyükşehir olduğu zaman bu hazırlığın çok iyi yapılması lazım, zaman lazım. O yüzden de bütünşehir hayata geçerse bir an önce büyükşehir belediye başkan adayının belirlenmesi için yol gösterdim. Ancak kongrede yaptığım bu açıklama kamuoyunda biraz fazla gündeme geldi. Sanki benim büyükşehir belediye başkanlığına çok meraklıyım gibi bir izlenim doğdu. Böyle bir merakım da yok. Kongrede yaptığım konuşmanın sonunda basında yanlış olarak aksettirildi.

Herhalde maalesef Birisi bir haber yapıyor her yerde tekrarlanıyor ona dedim ki bana bir görev teklifi edilirse bunu hep birlikte değerlendiririz. İlaveten de şunu da ekleyeyim. Büyükşehir Belediyesi kolay bir mesele değil, yani kazanmak kolay değil. Hem de Ereğli’den Devrek’ten, Çaycuma’dan Zonguldak’a kadar Büyükşehir olduğu zaman bu sorunu çözmek için çok iyi kadrolar lazım. Bunun için kim gelirse gelsin yani Büyükşehir bir şansta olabilir, bu yıllardır çekilen sıkıntılarım daha da kötü hale gelmesine sebep de olabilir. Şu anda her yerde bir tane belediye başkanı var, bir tane muhatap var. Öbür türlü İki tane muhatap olacak. Her yerde 2 tane muhatap olacak. Aynı partiden de olsa mutlaka çatışmalar olacaktır. Dolayısıyla ben Önümüzde ki döneme yöneticilerine bir ışık tutmak istedim. Tekrar söylüyorum böyle bir beklentim yok. Böyle bir görevin yani büyükşehir belediye başkan adaylarının bana tebliğ edilmesi halinde çok iyi düşünmek lazım. Bulunduğum durum itibariyle böyle bir şeyin heveslisi değilim.”

(HABER-ERCAN DEMİR)

Kaynak: Editör: Sercan YILDIRIM
Etiketler: umut başoğlu, bülent kantarcı, chp, son dakika haberi,
Yorumlar
Haber Yazılımı