Haber Detayı
18 Ocak 2018 - Perşembe 17:04 Bu haber 229 kez okundu
 
Eşitsizlik yaratır
Eşitsizlik yaratır
- Haberi
Eşitsizlik yaratır

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Zonguldak Şube Başkanı Hüseyin Memiş, 2016 yılında verilen 100 TL zammın 2017 yılında emekli olanlara verilmemesinin eşitsizlik yarattığını söyledi.

TÜED Zonguldak Şube Başkanı Hüseyin Memiş, TÜED Başkanlar kurulu olarak 2016 yılında SSK ve Bağkur emeklilerine ikramiye taahhütü olarak 100 TL seyyanen yapılması olumlu karşılanırken bu uygulamanın 2017 yılından itibaren emekli olanlara verilmemesinin eşitsizlik yarattığını belirterek tepki gösterdi.

Emeklilerin harcamalarından KDV ve ÖTV gibi yüksek oranda vergiler alınmakta olduğunu, emeklere vergi iadesi karşılığı olarak ödenen ek ödeme tutarlarının yetersiz kaldığından ek ödeme oranlarının en az yüzde 8 veya 9 olarak yeniden belirlenmesi gerektiğini ifade eden Hüseyin Memiş şunları kaydetti: “TÜED Başkanlar Kurulu 2016 yılında SSK ve Bağkur emeklilerine ikramiye taahhütü olarak 100 TL seyyar zam yapılması olumlu karşılanırken bu uygulamanın 2017 yılından itibaren emekli olanlara verilmemesi yeni bir eşitsizlik yaratmıştır. Başkanlar kurulunda müzakere edilen ve değerlendirilen konular aşağıda sıralanmış ve kamuoyuyla paylaşılmasına karar verilmiştir. 1 Ekim 2008 tarihi itibariyle yürürlüğe giren 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu emekli aylıklarını temelden etkileyen bir değişiklik getirmiştir. Aylık hesaplama parametreleri olan güncelleme kati ve aylık bağlama oranları önceki dönemlere göre düşürüldüğünden sigortalı çalışma süresi uzadıkça emekli aylıklarının da kayıplarla karşılaşılması büyük bir mağduriyet yaratmaktadır. Bu nedenle aylık bağlama hesaplama sistemi değiştirilmeli ve aylık bağlama oranı en az 60 olarak belirlenmelidir. 2016 yılında SSK ve Bağkur emekliler ikramiye taahhüttü olarak 100 TL seyyanen zam yapılması olumlu karşılanırken bu uygulamanın 2017 yılından itibaren emekli olanlara verilmemesi yeni bir eşitsizlik yaratmıştır. Bu nedenle 2017 son emekli olan ve bundan böyle emekli olacaklara seyyanen 100 TL zammın güncellenerek verilmesini talep ediyoruz. Emeklilerin harcamalarından KDV ve ÖTV gibi yüksek oranda vergiler alınmakta emeklerimize vergi iadesi karşılığı olarak ödenen ek ödeme tutarları yetersiz kaldığından ek ödeme oranları en az yüzde 8 veya 9 olarak yeniden belirlenmelidir. Gelir ve aylıklarına yapılan artış sistemi değiştirilmelidir.”

(HABER-ERCAN DEMİR)

Kaynak: Editör: Sercan YILDIRIM
Etiketler: Eşitsizlik, yaratır,
Yorumlar
Haber Yazılımı