Haber Detayı
20 Aralık 2017 - Çarşamba 10:19 Bu haber 786 kez okundu
 
''Emekli, dul ve yetimlerden sağlık katkı payı kaldırılmalıdır'
''Emekli, dul ve yetimlerden sağlık katkı payı kaldırılmalıdır'
EKONOMİ Haberi
''Emekli, dul ve yetimlerden sağlık katkı payı kaldırılmalıdır'

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Zonguldak Şubesi Başkanı Hüseyin Memiş, emekli, dul ve yetimlerden sağlık katkı paylarının kaldırılması gerektiğini söyledi.

Çalıştıkları dönemlerde 11 gibi yüksek bir oranda sağlık primi ödemiş olan emeklimizin sağlık hizmetlerimizin sunumunda katkı payından muaf tutulmasının sosyal devlet uygulaması bakımından da gerekli olduğuna dikkat çeken TÜED Zonguldak Şubesi Başkanı Hüseyin Memiş, şunları söyledi:

EMEKLİLER ECZANELERDE REÇETE TOPLAMININ YÜZDE ONUNU ÖDEMEKTEDİR

“Emekli dul yetimlerinden sağlık katkı payları kaldırılmalıdır. Sosyal güvenlik hizmetlerinin en önemli uygulaması olan sağlık hakkı olarak değerlendirilmiştir. 1948’de kabul edilen insan hakları evrensel bildirgesinin 25. maddesi ekonomik sosyal ve kültürel haklar sözleşmesinin 12. maddesi Avrupa Birliği temel haklar bildirgesinin 35. maddesinde sağlık haklarının güvence altına alınmasını yer verilmiştir. Bu değerlendirmelerden de güllüce gibi 5510 sayılı kanunla getirilen katkı payı ve ilave ücret alınması sosyal güvenliğin normu ile çelişmiştir. Primli bir sistem olan Genel Sağlık Sigortası’ndan sağlık hizmeti alındığında katkı payı ve ilave ücret ödeme gibi ekiplerin öngörülmesi anayasada devlete verilen görevler ile uyumlu olmamıştır. Gelir ve aylık alanların katkı paylarını ödemek gücü olmadığından muayene aşamasında alınan katkı paylarının emeklilerden alınmamasını öneriyoruz. Çalıştıkları dönemlerde 11 gibi yüksek bir oranda sağlık primi ödemiş olan emeklimizin sağlık hizmetlerimizin sunumunda katkı payından muaf tutulması sosyal devlet uygulaması bakımından da gerekli görülmelidir. Sağlık uygulama tebliği SUT ile güncellenen katkı payları şu şekilde birlenmiştir. Ayakta tedavi de ekimi diş ekimi muayenesi katılım payı ikinci basamak resmi sağlık hizmeti sunucularında 6 TL, üniversiteler ile ortak kullanılan sağlık bakanlığı eğitim ve araştırma hastanelerinde 7 TL, üniversite hastanelerine bağlı üçüncü basamak sağlık hizmeti sunucularında 8 TL, Özel hizmet sunucularında 15 TL’ dir. Ayakta tedavi de sağlanan ilaçlar için katılım payı doktorların yazdığı üç kutu ilaç için üç TL üç kutudan sonra yazılacak her kutu için bir TLdir. Eczanelerde reçete toplamanın çalışanlar 20 sini emekler ise yüzde onunu ödemektedir.”

(HABER-ERCAN DEMİR)

 

Kaynak: Editör: Sercan YILDIRIM
Etiketler: ''Emekli,, dul, ve, yetimlerden, sağlık, katkı, payı, kaldırılmalıdır',
Yorumlar
Haber Yazılımı