pub-2258345284006191
Haber Detayı
14 Ocak 2018 - Pazar 12:25 Bu haber 353 kez okundu
 
BİRHAN ŞAHİN GÜVEN TAZELEDİ (Videolu Haber)
MMO’DA BİRHAN ŞAHİN GÜVEN TAZELEDİ
GÜNCEL Haberi
BİRHAN ŞAHİN GÜVEN TAZELEDİ (Videolu Haber)

MMO’da Birhan Şahin güven tazeledi

Makine Mühendisleri Odası’nda (MMO) tek liste olarak yapılan kongrede Birhan Şahin güven tazeledi.

 

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi 13 Dönem (2018-2019) Şube Genel Kurulu yapıldı.

Başkanlık divanı oluşturuldu. Nusret Kara’nın divan başkanlığını yaptığı kongre saygı duruşunda bulunulup istiklal marşımızın okunmasıyla başladı.

Ardından Şube Başkanı Birhan Şahin konuşma yaptı. Şahin konuşmasında, “12.Dönem yönetim kurulu adına sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Hafta sonunuzu ayırdığınız ve buraya geldiğin için hepinize teşekkür ediyorum, ayaklarınıza sağlık, İyi ki varsınız. Şimdi biliyorsunuz Biz 1994 yılında şube olduk 12 dönem oldu. Her 2 yılda bir genel kurul yapılır ve her dönem 2 yıl sürüyor. Yani yaklaşık 24 yıllık bir süre. 13. Dönem için bu yaptığımız genel kurulla beraber yeni dönem yönetim kurulu 19 tane üst kurulda şubeyi temsil edecek olan delegeyi seçeceğiz ve 1’de Denetleme Kurulu üyemiz var Dolayısıyla 20 tane delegasyonla Ankara’da şubemizi temsil edeceğiz. Ben öncelikle bu yönetim kurulu adına yaptığımız çalışmalarda bir de verdiğiniz destek için hepinize teşekkür ediyorum. Bartın’dan, Karabük’ten, Kastamonu’dan, Ereğli’den gelerek genel kurula katılan arkadaşlarımızı hoş geldiniz diyorum, ayaklarınıza sağlık diyorum. Şimdi biz ilkelerle çalışıyoruz. Biz diyoruz ki biz devrimci Demokrat duruşu olan biz şube yönetimiyiz. Zonguldak şubenin bir özelliği de kurulduğu andan itibaren bugüne kadar hep Demokrat yönetimler göreve gelmişlerdir. Görevi o çizgiden gelen o anlayıştan gelen bir yapısı var Zonguldak şubenin. Diyoruz ki nedir bu ilkeler, bunu açmak lazım. Diyoruz ki burası mesleki demokratik kitle örgütüdür. Bu örgütte beraber karar alınır, beraberce yöntem belirlenir, yani birlikte üretme ve birlikte yönetim anlayışı hakimdir. Ülkemiz gelişsin istiyoruz. Üreten, sanayileşen, kalkınan, müreffeh bir ülke olsun istiyoruz. İnsanlar bir arada eşit ve kardeşçe yaşasın istiyoruz. Ülkenin kamusal varlıkları kamuda kalsın, bunlar piyasacılık adı altında el değiştirmesin, halkın malları halkta kalsın, Toplumun tüm kesimlerini memnun edecek politika oluşturursun, Bu yönetim anlayışı içerisinde devam ediyoruz. Ne yaparsak hep birlikte karar alıyoruz ve de birlikte yönetiyoruz” dedi. Birhan Şahin konuşmasında şunları söyledi: “TMMOB Makina Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi 12. Dönem Yönetim Kurulu olarak bir çalışma döneminin sonuna geldik.

Şube Yönetim Kurulu olarak;

Mesleki demokratik kitle örgütü olarak tanımladığımız Odamızda yapılan tüm çalışmaları birlikte üretme, birlikte karar alma ve birlikte yönetme anlayışıyla yürütmeyi,

Üreten, sanayileşen, bağımsız ve demokratik bir Türkiye için emekten, halktan yana politikaların hayata geçirilmesini, kamu çıkarlarının korunmasını,

Oda çalışmalarında, meslek ve meslektaş sorunlarının ülke ve toplum sorunlarından ayrılmayacağını temel ilke olarak kabul ettiğimizi vurgulayarak;

Bu temel ilkeler ışığında tüm çalışmalarımızı siyasal iktidarlardan, devletten ve sermayeden bağımsız politikalar oluşturup hayata geçirerek, ülkeye, mesleğe ve meslektaşlarımızın sorunlarına sahip çıkarak, bilimi ve teknolojik gelişmeleri halkımızın hizmetine sunarak yürütmeyi temel ilkeler olarak kabul edip, çalışmalarımızı bu anlayışla sürdürdük.

Ülke ne yazık ki bugün içte ve dışta savaşla yüz yüze kalmıştır ve gün geçtikçe daha çok batağa saplanmaktadır. Bunu önlemek barışı savunmak, üzerinde yaşadığımız coğrafyadaki tüm demokrat, aydın ve yurtseverlerin tarihsel sorumluluğundadır.

Ülkenin içinde bulunduğu kriz ortamında bunlarla mücadele, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve evrensel hukuk ilkeleri kapsamında yürütülmelidir.

Gün birlikte mücadele günüdür. Gün, enerjimizi iç tartışmalarda tüketme değil, mesleki örgütlülük içerisinde en geniş tabanı doğru hedefler etrafında birleştirmek için özverili çalışma günüdür.

Görev süremiz içinde Odamıza katkı ve desteklerini esirgemeyen siz değerli üyelerimize;

Etkinliklerimizde yanımızda olan meslek ve bilim insanlarına;

Demokrasi, hak ve özgürlükler mücadelesinde bizlere omuz veren emek ve meslek örgütlerine;

Geleceğimiz öğrencilerimize;

13. Dönem Şube Genel Kurulu’nda iradesini oy vererek kullanacak olan üyelerimize en içten dileklerimizle teşekkür ediyor, yeni dönemde Şube organlarında görev almak üzere aday olacak ve görev alacak meslektaşlarımıza başarı dileklerimizi sunuyoruz.

Başta da belirttiğim üzere Şubemizin 12. Çalışma Dönemi’ni geride bıraktık. TMMOB Makine Mühendisleri Odası’nın kuruluş yılı 1954, Şube’nin kuruluş tarihi ise 1994.

1994-2004 yılları arasını kapsayan Şube’nin ilk 5 dönemi Şube’nin kurulması ve kurumsallaşması anlamında önemli adımların atıldığı yıllar oldu. Bu dönemlerde emeği geçenlere teşekkür ediyor, aramızda olmayanları rahmetle anıyorum.

Ancak 6. Dönemden itibaren Şube kadroları arasında ayrışmalar yaşandı ve bunun sonucunda 2004 yılında yapılan 6. Dönem Şube Genel Kurulu’nda seçilen yönetim, süreç içinde istifalar nedeniyle dönem tamamlanmadan yeniden şekillendi.

Bu dönem Makine Mühendisleri Odası’nın 50., Şubemizin 10. kuruluş yıl dönemine denk geldiğinden ayrı bir özellik arz  etmekteydi. Yeni yönetim anlayışı ve kadrolaşma ile birlikte yeni bir atılım ve “sinerji” oluşturularak çalışmalar yoğunlaştırıldı.

“ 10. Yıl Suat Sezai Gürü Etkinlikleri ” çerçevesinde çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Kurslar ve periyodik kontroller bu dönem de arttırarak sürdürüldü. Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ile imzalanan protokol ile Zonguldak İli’nde “baca gazı ölçümlerini”  yapılmaya başlandı. Şube teknik aracı yenilendi. Yeni oluşan Yönetim Kurulu yeniliklerin ve teknolojik gelişmelerin takipçisi oldu.

O dönemde yaşanan tüm olumsuzluklara ve engellemelere rağmen, Şube yürütücülüğünde  22-23-24 Eylül 2005 tarihlerinde ERDEMİR Kültür Merkezi ‘nde gerçekleştirilen “III.Demir –Çelik Kongresi Ve Sergisi” hem Kongre niteliğine taşınmış oldu, hem de yoğun delege ve ziyaretçi katılımı ile ilgi odağı oldu. Yine aynı dönemde “V. Endüstri- İşletme Mühendisliği Kurultayı”nın yürütücülüğünü de üstlenen Şube Yönetim Kurulu bu organizasyonun altından başarı ile kalkarak Şube tarihinde bir ilki gerçekleştirdi. Bu niteliği itibariyle Makine Mühendisleri Odası‘nın aynı dönem içinde iki etkinlik yürüten ender Şube’lerinden biri oldu.

Şüphesiz Yönetim Kurulu Şube çalışmalarına bu ivmeyi kazandıran “sinerji” yi üyelerinin desteği ve katkısından aldı.

Yapılan bir dizi çalışma ile üyelerle birebir iletişim sağlandı ve yoğun üye desteği ile 7. Dönem Genel Kurulu’ na gidildi. Şube 7. Dönem Genel Kurulu yeni yönetim anlayışının üye de karşılığını bulması adına önemliydi. Daha önce ayrışılan grupla birlikte 2 liste halinde gidilen Genel Kurul ve Seçimlerde üyenin yönelimi ezici bir çoğunlukla “yeni” den, yenilenmeden ve yeni yönetim anlayışının yana oldu. 7. Dönem Genel Kurulu bu anlamda önemliydi ve bir anlamıyla Şubedeki politik kamplaşmanın sonlandırıldığı ve yeni kadrolaşmanın önünün açıldığı devrimci-demokrat şube anlayışının egemen olduğu dönemlerin başlangıcı oldu.

Üye desteğini arkasına alan, Atıf Mete, Prof.Dr.Mehmet Kopaç, Birhan Şahin, Ahmet Zoroğlu, Handan Baycık, Tolga Aytaç, İzzet Göksel Esen, Sabahat Mangaltepe, Gürsel Yayla, Hüseyin Toraman, Ayla Akal Kaleli, Necati Akkaş, Seymen Aşkar ve Zeki Eyeoğlu’ ndan oluşan yeni yönetim kurulu bir anlamıyla sandıkta hesaplaşılan eski-yeni çatışmasından ezici bir çoğunlukla başarıyla çıktı. Seçim sonucunda diğer listede yer alan eski başkanların aldığı en çok oy miktarı bizim listemizin en az oy alan yedek üyenin bile gerisinde kaldı. Bir önceki dönemde temelleri atılan yeni yönetim anlayışı bir dizi çalışmayı yaşama geçirdi. Şube ve temsilciliklerde de yeni kadrolar oluşturularak, hem fiziki anlamda binaların yenilenmesi ve bina sahibi olunması, hem de üye ilişkilerinin geliştirilmesi açısından önemli adımların atıldığı yıllar başladı.

Bu yönetim anlayışı 11. Dönem Genel Kurulu’nda karşısına çıkan karanlık ve gerici anlayışın üstesinden gelmeyi de başardı.

18 -19 Ocak 2014 günlerinde yapılan Şube Genel Kurulu ve Seçimlerinde Zonguldak Merkez, Kastamonu, Karabük, Bartın ve Ereğli Temsilciliklerinden üyelerin oy kullandığı seçimlerde, mevcut yönetimin “Devrimci-Demokrat Makine Mühendisleri” listesi ile “Pozitif Yaklaşım Grubu” adlı diğer liste yarıştı. Karşısına çıkan ‘Pozitif Yaklaşım Grubu’nu açık ara ile yenilgiye uğratan ‘Devrimci-Demokrat Mühendisler Grubu’ aldığı 75 oy oranıyla seçimi kazandı. Oda Genel Kurul Delegasyonu seçimleri de 86 oranda destekle yine “Demokrat Mühendisler” adayları lehine sonuçlandı.

Üreten, sanayileşen, kalkınan, hakça bölüşen, sosyal adaletçi, özgürlükçü, eşitlikçi, bağımsız ve demokratik bir ülkeyi savunan, emekten, halktan yana politikaların yaşama geçirilmesini talep eden, ülkenin fabrikalarının, limanlarının, okullarının, derelerinin, ormanlarının, havasının, toprağının, kamusal varlıklarının korunması temelinde “Devrimci-Demokrat Şube” anlayışı doğrultusunda çalışan Şube Yönetim Kurulu olarak katılım ve katkıda bulunan tüm üyelerimize yürekten teşekkür ediyor, başta Galip Akalın ve Esat Zaman olmak üzere yitirdiğimiz değerleri sevgi ve rahmetle anıyoruz...

19 Delege ile Oda Genel Kurulu’nda temsil edilmesine karşın MMO-Zonguldak Şubesi, gerek Oda ve gerekse TMMOB örgütlülüğünde sözü ve yeri olan önemli bir bileşen haline gelmiştir. Bu durum sürdürülebilir olmalıdır. Bu yönetim anlayışı geleceğe yönelik kadrolarını oluşturma yolunda önemli adımlar attı ve atmaya da devam edecektir. Bu bir kadro olayıdır… Birlikte üretme birlikte yönetme anlayışının en somut örneğidir. Asla kişisellik yoktur. Kararlar ortak alınır, birlikte uygulanır.

Şu anki yönetim anlayışı Şube danışma kurulunda alınan kararlar, ortaya çıkan görüş ve öneriler doğrultusunda eksilen üyelerini tamamlayarak, önümüzdeki yılların ekibini ve kadrolarını oluşturma çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir. Bu anlamda asıl Birhan Şahin, Ahmet Zoroğlu, Melih Başören, Soner Sinoplu, Andaç Acar, Emrah Kapusuz, Samet Soylu ve yedek Ufuk Ertek, Murat Altunok, Emine Tekin, Yusuf Aytaç Onur, Büşra Dada, Aytaç Ak ve Alper Yavuzer’ den oluşan Şube Yönetim adayları ile Oda Genel Kurulu Delegeleri “Devrimci-Demokrat Mühendisler” olarak 13. Dönem Şube Genel Kurulu’ nda liste halinde aday olacaktır. Desteklerinizi bekler, teşekkür ederim.

Sevginin, içtenliğin ve barışın kabul görmediği bir dünya, biliyoruz ki; ne bugünün dünyası nede bundan sonraki dünyadır. Geleceğin dünyası sevginin, barışın ve emeğin kazanacağı bir dünya olacaktır. Bu görüş ve düşüncelerle aklımızın ve umudumuzun yolu açık olsun diyor, sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum. İyi ki varsınız, iyi ki varız”

Kongre çalışma raporların okunup değerlendirilmesi ile devam eti.

CUMARTESİ KONGRE, PAZAR GÜNÜ İSE SEÇİMLER YAPILDI

Kongrede mevcut Başkan Birhan Şahin ve yönetimi aday olurken seçimler Pazar günü gerçekleştirildi.

YÖNETİM KURULU:

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI ZONGULDAK ŞUBESİ 13. DÖNEM OLAĞAN GENEL KURULU

YÖNETİM KURULU: Birhan Şahin, Ahmet Zoroğlu, Melih Başören, Soner Sinoplu, Hasan Andaç Acar, Emrah Kapusuz, Samet Soylu.

ODA GENEL KURULU DELEGELERİ: Olcay Özdemir, Kasım Köse, Necati Akkaş, Nusret Kara, Sebahat Mangaltepe, Birhan Şahin, Erfain Tekin, Halit Tiryaki, Muhammet Rıza Yalçınkaya, Mustafa Danapınar, Necdet Canbulat, Safiye Savtekin, Necla Yıldız, Ahmet Zoroğlu, İsmail Donat, Soner Sinoplu, Murat Erkaya, Adnan Karaaslan, Melih Başören.

(HABER-ERCAN DEMİR)

Kaynak: Editör:
Etiketler: BİRHAN, ŞAHİN, GÜVEN, TAZELEDİ, (Videolu, Haber),
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı