Haber Detayı
05 Aralık 2017 - Salı 16:42 Bu haber 591 kez okundu
 
BEÜ’de Devlet Konservatuvarı Çalgı Yapımı binası açıldı
BEÜ’de Devlet Konservatuvarı Çalgı Yapımı binası açıldı
EĞİTİM Haberi
BEÜ’de Devlet Konservatuvarı Çalgı Yapımı binası açıldı

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Devlet Konservatuarı Çalgı Yapımı Bölümü binasının açılışı yapıldı. Açılış törenine, Vali Ahmet Çınar,  Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem AKdemir, İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı, İl Jandarma Komutanı Albay Gökhan İnan, Rektör Vekili Prof. Dr. Ali Azar, Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel, İşkur Bölge Müdürü Gönül Demirsu, Rektör Yardımcıları, Genel Sekreter ve Yardımcıları, akademik ve idari personel katıldı.

 

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Devlet Konservatuarı Çalgı Yapımı Bölümü binasının açılışı yapıldı. Açılış sonrasında çalgı yapımı atölyesi gezildi ve Devlet Konservatuarı Çalgı Yapım Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Cem Dertsiz çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Atölyeyi ve çalışmaları detaylı bir şekilde inceleyen ve öğrencilerle de sohbet eden Zonguldak Valisi Ahmet Çınar Ülkemizde sadece dört üniversitede bulunan ve ulusal ve uluslararası başarıları ve sıra dışı performansıyla göz dolduran BEÜ Çalgı Yapım Atölyesinin çalışmalarından duydukları memnuniyeti ifade etti.

Vali Ahmet Çınar’a ziyaret dolaysıyla teşekkür eden Rektör Vekili Prof. Dr. Ali Azar şunları söyledi: “Bu gün Sayın Valimizle birlikte gezdiğimiz Devlet Konservatuarı Çalgı Yapım Atölyemiz, ülkemizin alanındaki en güçlü ve üretken çalgı yapımı atölyelerinden birisidir. Ülkemizde çalgıların çoğu ithal edilmektedir, ancak yerli çalgıların üretilmesi konusunda BEÜ olarak önemli atılımlar yapmaktayız. Amacımız bu bölümü ve atölyemizi ülkemizdeki çalgı üretiminde önemli bir merkez haline gelmesidir. Bu sayede ülkemizi yaylı çalgı yapım sektöründe dışa bağımlılıktan kurtarmayı hedefliyoruz. Yerli üretim olan çalgıların, emeğin başkenti Zonguldak’ta, Bülent Ecevit Üniversitesi’nde üretiliyor olması da oldukça anlamlıdır.Çalgı yapımı atölyemizin yeni binasında önemli başarılara imza atacağına inanıyorum. Çalgı yapım atölyemizin ve Üniversitemizin gelişiminde değerli katkıları olan önceki Rektörümüz, ÖSYM Başkanımız Prof. Dr. Mahmut Özer’e teşekkür ediyorum.”

 Vali Çınar, Çalgı Yapım Atölyesi’nin çalışmalarının Bülent Ecevit Üniversitesi’nin son dönemdeki başarılı çalışmaların önemli bir ayağını oluşturduğunu vurguladı ve şunları söyledi: “Bülent Ecevit Üniversitesi’nde önemli başarılara imza atıldığını görmekten çok mutluyuz. Bülent Ecevit Üniversitesi’nin kaliteli ve istikrarlı büyümesi ilimiz için büyük önem arz etmektedir. Yerli üretim çalgıların ilimizde ve Üniversitemizde yapılıyor olması gurur vericidir. Çalgı yapımı atölyesinin yeni binasının Üniversitemize ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum. Sayın Rektör Vekilimize ve emeği geçen Üniversite çalışanlarına teşekkür ediyorum.”

Kaynak: Editör: Sercan YILDIRIM
Etiketler: BEÜ’de, Devlet, Konservatuvarı, Çalgı, Yapımı, binası, açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı