Haber Detayı
11 Ocak 2018 - Perşembe 11:16 Bu haber 364 kez okundu
 
BAKKA, BASINLA BULUŞTU (Videolu Haber)
BAKKA, BASINLA BULUŞTU
GÜNCEL Haberi
BAKKA, BASINLA BULUŞTU (Videolu Haber)

“DALGALARDAN ELEKTRİK ÜRETECEK OLAN SANTRALİN KURULMASINI BEKLİYORUZ”

BAKKA GENEL SEKRETER VEKİLİ ELİF ACAR BASINLA BULUŞTU

 

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) Genel Sekreter Vekili Elif Acar, Zonguldak’ta deniz dalgalarından elektrik üretecek olan santralin kurulmasını bekliyoruz” dedi.

BAKKA Genel Sekreter Vekili Elif Acar, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. BAKKA’da düzenlenen seminere Zonguldak Gazeteciler cemiyeti Başkanı Derya Akbıyık, Karaelmas Gazeteciler derneği Başkanı Osman Sav ile yazılı ve görsel basın yayın kuruluşlarında görev yapan çok sayıda gazeteci katıldı.

BAKKA Genel Sekreter Vekili Elif Acar, gazeteciler ile birlikte kahvaltı yaptı, birlikte sohbet ettiler ve gazeteciler ile birlikte selfie çekti, 10 Ocak çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.

 

İlk olarak BAKKA olarak yaptıkları mali projeler ve hibe konularında yaptıkları çalışmaları anlatan BAKKA Genel Sekreter vekili Elif Acar, şunları söyledi:

PROJELERİMİZ DEVAM EDECEK

“T.C. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA), 8 Ocak 2018 Pazartesi günü itibarıyla 2018 Yılı Proje Teklif Çağrısı kapsamında 12 milyon bütçeli “Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı” ve 8.000.000 TL bütçeli “Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı” ilanlarına çıkmış bulunmaktadır. 2018 Yılı Mali Destek Programları, ilgili taraflardan gelen talepler, görüşler ve geri bildirimler ışığında Yönetim Kurulunca kararlaştırılmış ve Kalkınma Bakanlığı tarafından onaylanmıştır. Bu kapsamda Ajansımız iki bileşenli bir proje teklif çağrısı dönemi yürütecek olup, bu programlar için Ajans bütçesinden ayrılan toplam kaynak tutarı 20 milyon TL olarak belirlenmiştir. Mali destek programlarına, kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlar olan Yerel Yönetimler, Kamu Kurum ve Kuruluşları (Valilik, Kaymakamlık, Bölge Müdürlüğü, İl Müdürlüğü, İlçe Müdürlüğü, Şube Müdürlüğü vb.), 5355 sayılı Mahalli İdare Birlikleri Kanunu çerçevesinde kurulmuş Mahalli İdare Birlikleri, Köylere Hizmet Götürme Birlikleri vb. Kamu Kurumu Niteliğindeki Meslek Kuruluşları, Üniversiteler, Organize Sanayi Bölge Müdürlükleri, Küçük Sanayi Sitesi Yapı veya İşletme Kooperatifleri, Kar Amacı Gütmeyen Kooperatifler, Kar Amacı Gütmeyen Birlikler (Mahalli İdare Birliği Olmayıp Kanunla Kurulmuş Birlikler), Sivil Toplum Kuruluşları (Dernekler, Vakıflar) ile İş Geliştirme Merkezleri başvuruda bulunabilecektir.

2018 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programının amacı, TR81 (Zonguldak, Karabük, Bartın) Düzey 2 Bölgesi’nde turizm altyapısının geliştirilmesidir.

PROGRAMIN ÖNCELİKLERİ ŞUNLARDIR:

Öncelik 1: Doğal, tarihi ve kültürel açıdan potansiyeli olan bölgelerde turizmin geliştirilmesine yönelik fiziki altyapı çalışmaları

Öncelik 2: Alternatif turizmin geliştirilmesi için gerekli altyapı çalışmaları

Asgari destek oranının 25, azami destek oranın ise 75 olarak belirlendiği program kapsamında başvuru sahipleri 250.000TL’den az, 1.000.000TL’den fazla destek talep edemeyeceklerdir. Ayrıca, hazırlanacak projelerin 9 aydan kısa, 18 aydan uzun olmaması gerekmektedir.

2018 Yılı Sosyal Kalkınma Mali Destek Programının amacı, TR81 (Zonguldak, Karabük, Bartın) Düzey 2 Bölgesi’nde dezavantajlı kesimi de gözeterek sosyal sermayenin ekonomik ve sosyal hayata katılımını sağlamak, toplumun tüm kesimlerinin yaşam kalitesini ve refah düzeyini yükseltmektir. Toplam 8.000.000 TL bütçenin ayrılmış olduğu programın öncelikleri şunlardır:

Öncelik 1: Dezavantajlı grupların (engelli, kadın, çocuk, yaşlılar vb.) sosyal ve ekonomik hayata katılımlarının sağlanması için eğitim yoluyla işgücü piyasasına kazandırılması

Öncelik 2: Eğitim ve sosyal hizmetlerde yenilikçi yöntem ve uygulamalarla insan kaynağının geliştirilmesi ve hizmet kalitesinin arttırılması

Asgari destek oranının 10, azami destek oranın ise 90 olarak belirlendiği program kapsamında başvuru sahipleri 50.000TL’den az, 300.000TL’den fazla destek talep edemeyeceklerdir. Ayrıca, hazırlanacak projelerin 6 aydan kısa, 9 aydan uzun olmaması gerekmektedir. Bir başvuru sahibi, her bir mali destek programı için iki ayrı proje başvurusunda bulunabilecek ve her ikisinin de başarılı bulunması halinde sadece daha yüksek puan alan başvurusu için mali destek alabilecektir.

Mevzuat değişikliği uyarınca bu sene itibariyle Proje Teklif Çağrısı başvuruları yalnızca Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi (KAYS) üzerinden sunulacak, matbu başvuru yapılmayacaktır. Başvurular elektronik imza ile imzalanarak sunulacak, elektronik imza kullanmayan başvuru sahipleri KAYS üzerinden indirecekleri taahhütnamelerini ıslak imza ile sunabilecektir. Başvuruların sisteme girilmesi için son tarih 2 Nisan 2018 Pazartesi günü saat 23:59, elektronik imza kullanmayan başvuru sahipleri için taahhütnamelerin Ajansa teslimi için son tarih 6 Nisan 2018 Cuma günü saat 18:00 olarak belirlenmiştir.  Proje Teklif Çağrısı kapsamında, Zonguldak, Karabük ve Bartın illerinin Merkez ilçelerinde 3 adet bilgilendirme toplantısı, il merkezleri ve belirlenen ilçelerde 6 adet eğitim toplantısı gerçekleştirilecektir

 

“ALTAERNATİF ARAYIŞLAR DEVAM EDİYOR”

Gazetecilerin “Turizm alt yapısını geliştirilmesi ve Zonguldak’ta alternatif ekonomik kaynaklar aranması konusunda ki sorusuna BAKKA Genel Sekreter Vekili Elif Acar, “Biz buradaki Hazırladığımız öncelikleri hazırladığımız bölge planlarına göre ve bakanlığın önerilerine göre gerçekleştiriyoruz. Ama en önemlisi paydaşlarımızın taleplerini karşılama yönünde önerilerimiz oluyor. Ve bölgemizdeki doğa ve alternatif turizmin ve yöresel kültürlerimizin tanıtılması anlamında diğer kurum ve kuruluşlar ile çalışmalarımız vardır. Ayrıca diğer kamu kurum ve kuruluşlarının da çalışmaları vardır.  Bu yönde, bölgemizde alternatif turizmin geliştirilmesi Büyük bir çalışma vardır. Bu potansiyelin daha da yükseltilmesi için önümüzde bir hibe mekanizması vardır. Bunu kullanalım istedik. Hem paydaşlarımız hem de bakanlığımız ve biz ortak çalışma içerisindeyiz.” Diye konuştu.

 

DALGALARDAN ELEKTRİK ÜRETİLMESİ İÇİN PROTOKOL İMZALANA FİRMANIN SANTRALİ KURMASINI BEKLİYORUZ

Karadeniz’de dalgalardan elektrik üretilmesi konusundaki projenin son durumunu anlatan Acar şunları söyledi;

“Pilot dalga enerji santrali projesi vardı. Bununla ilgili iki hafta önce protokolü imzaladığımız firma ile görüşmelerimizi yaptık. Artık bunun sonuçlanması gerektiğini ve santralin kurulması gerektiğini söyledik. Firmada izinlerle teşviklerle alakalı destek beklediklerini kaydet. Protokolü imzaladığımız firma destek bekliyor. Firmanın bir an önce gelip bunu kurması gerekiyor. Biz de elimizden gelen yasal izinler konusunda desteği veriyoruz.”

 

HAVAALANI ZONGULDAK İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Havalanı konusunda ki sorulara cevap veren BAAK Genel  Sekreter vekili Elif Acar, “Zonguldak hava limanının aktif hale getirilmesi ve şehir içi uçuşlarının açılması ile ilgili havalimanında bir takım eksiklikler söz konusudur. Seyrüsefer sistemi için İOS cihazı geliyor. Tek sıkıntı şu anda pistin biraz genişletilmesi ve uzatılmasıdır. Bu konuda da elimizden gelen teknik desteği sağladık. Bu pistin genişletilmesi için nerelerden hangi destekler sağlanabilir, hangi kurumlarla görüşülebilir, hangi izinler alınabilir gibi elimizden gelen teknik desteği sağladık. Havaalanının sadece bizim değil, tüm paydaşlar ile birlikte ele alınması gerekiyor. Basın mensupları olarak gereken desteği veriyorsunuz. Zonguldak olarak buna ihtiyacımız var.” dedi.

 

YEREL BASINA KATKI SUNMAK İÇİN İŞBİRLYİĞİNE HAZIRIZ

BAKKA Genel Sekreter Vekil Elif Acar, yerel basına ekonomik destek anlamında ne gibi çalışmalar yapılabilir sorusuna, “Bu konuda işbirliğine varız. Biz elimizden gelen desteği ve çalışmayı yapmaya hazırız” diyerek cevapladı.

 

ZONGULDAK’IN TANITIMI ÇOK ÖNEMLİ

BAKKA Genel Sekreter Vekili Elif Acar son olarak, Zonguldak’ın tanıtımı için çeşitli logo ve ürünler tasarladıkları ve bu tasarladıkları ürünlerin kurum internet sitesinden  logolarının ve tasarlanın ürünleri ücretsiz olarak isteyen firmalarca hiçbir ücret ödenmeden üretilebileceğini, çünkü kendileri için önemi olanın Zonguldak’ın tanıtım oldukların kaydetti.

Elif Acar ayrıca Karabük’te bu ay sonunda Zonguldak’ta olduğu gibi yine bir toplantı yapacakları ve tasarladıkları tanıtım ürünleri toplantıyla tanıtacaklarını kaydetti. Bartın’da ise tasarım çalışmalarına devam ettiklerini ifade etti.

(HAB ER-ERCAN DEMİR)

Kaynak: Editör: Sercan YILDIRIM
Etiketler: BAKKA,, BASINLA, BULUŞTU, (Videolu, Haber),
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı