‘ÇARESİZ İNSANLAR TOLERE EDİLEBİLİR’ - Demirmedya - Zonguldak için haber.

‘ÇARESİZ İNSANLAR TOLERE EDİLEBİLİR’

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Doç. Dr. Hüseyin Çelik 67 TV’de yayınlanan gazeteci Akay Turhan’ın hazırlayıp sunduğu Gözlem özel programına katılarak Akay Turhan’ın sorularını yanıtladı. Çelik programda Zonguldak gündemine dair önemli açıklamalar da bulundu.

Çelik Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun şu anki durumunu ve kaçak ocak sahipleri ile alakalı olarak sicil affı konusunu değerlendirdi.

Akay Turhan: Türkiye taşkömürü kurumu bu kentin vazgeçilmesi. İktidara geldiğiniz 2002 yılında 16 bin işçi ile 2 milyona ton civarın da kömür üretiliyordu. Günümüze baktığımızda yer üstü ile birlikte 10.500 civarında işçi çalışıyor. Yarı yarıya düşmüş olan bir kömür üretimi var ki 1milyon 300 bin ton civarında geçtiğimiz günler Taner Yıldız’da açıkladı. TTK’ya işçi alımı yok gündemimizde demesine karşın böylesine bir beklenti var. Ak parti olarak siz ne dersiniz madenlerden vazgeçmek gibi bir durum mu söz konusu yada kurumu mu özelleştirmek istiyorsunuz yada buraya bir çözüm arayışı içinde bir şeyler düşünüyor musunuz ?
EN AZ BÖLGE MİLLETVEKİLLERİ KADAR İŞÇİ ALIMLARI İÇİN ÇALIŞACAĞIM
Hüseyin Çelik: Zonguldak taş kömürü ile özdeşleşen bir vilayet, biz çocukluk yıllarından itibaren Uzun Mehmet’in hikayelerini dinleyerek büyüdük. Taş kömürünün özellikle kömür madeninin Zonguldak için ne anlama geldiğini bilenlerdeniz. Buradaki üretimi sizin dediğiniz gibi TTK’nın yaptığı üretim olarak varırsak eğer sizin dediğiniz durumlara varabiliriz. Bu arada redevansçıların yapmış oldukları üretimler var. Taş kömürü kurumunun yapmış olduğu üretim var. Daha önceki yıllara gidildiğinde bu bizim iktidarımız ile alakalı bir olay değil aslında madenlerin biliyorsunuz ki tabi bir ömrü bir var. Bu petrol içinde böyledir bütün yer altı madenleri içinde bu böyledir. Artık çıkmayacak durumuna gelir yada astarı yüzünden pahalıya gelir. Onu orada bırakırsınız, bu kömür içinde böyledir. Bakıyorsunuz ki burada yapılan kömür üretimi kazma kürekle yapılan bir üretimdir. Dünyanın bazı yerlerinde kömür yatakları var oralara dev makineler ile giriliyor. Çok geniş bir alanı kapsıyor bir bakıyorsunuz burada 3 metrelik bir damar var bir bakıyorsunuz bir zaman sonra bu damar 70 santime düşüyor.  Daha önceki dönemlere baktığınızda da 60bin kişi ile çalışılmış durumlar var maden ocaklarında bu bizim için bir durum değil özellikle tabiatından kaynaklanan bir durumdur özellikle işletme buradaki ekonomik faaliyete göre devam ediyor ama bizim hiçbir zaman için kurumu yada kurumun çalışanlarını, bu sektörü gözden çıkaran bir tavrımız asla olmadı. Buna rağmen memur dahil taş kömürü işletmesinde 5bine yakın insan alınmıştır. Redevansçılara devredilen ocaklardan dolayı işçi sayısında azalmalar olmuştur bu doğrudur ama bizim burayı gözden çıkardığımız iddiası kesinlikle doğru değildir.
2012 YILINDA TAŞKÖMÜRÜ İŞLETMESİNİN ZARARI 460 MİLYON LİRADIR.
Bu hazineden sübvanse ediliyor. Neden yapılıyor eğer bu sosyal bir kaygı olmasaydı bu Zonguldak’ı ayakta tutma kaygısı olmasaydı. Eğer binlerce insan için ekmek kapısı olmasaydı. 460milyon lirayı devlet neden gözden çıkarsın. Biz bunu Zonguldaklılar için, Zonguldak’ın ekonomik hayatı için, büyüyen çocuklarımız için bu gereklidir diyoruz ve yolumuza devam ediyoruz. İşçi alıma gelince bu büsbütün gündemden çıkmış bir madde değildir. Enerji bakanı da alınmasını istiyor, müdürlerde istiyor, buranın da milletvekilleri de alınmasını istiyor. Bu kadro tahsisleri hazine ile biraz maliye ile biraz da devlet personel başkanlığı ile ilgili devletin bir personel politikası var. Önümüzdeki günler de sayın Ali Babacan’ın başkanlığında, ilgili yetkili kurumların katılımları ile bir toplantı yapılacak. Ben buradan gittikten sonra sayın Ali Babacan ile bu kadroların tahsisi ve kullandırılması yönünde de bir telkinde bulunacağım. Bu konu da benim de gayretim olacak. Ben burada sayın Babacan yada bir başka bakan adına vaatte bulunma yetkisine sahip değilim. Zonguldaklılar emin olsunlar bu kadroların tahsisi için en az Zonguldak Milletvekilleri kadar gayret göstereceğim.  Bunu temin edebilirsek bize dua ederler, temin edemezsek eğer de dua etmezler.
SİCİL AFFI KONUSU İYİ DEĞERLENDİRİLMELİ
Bizim kaçakçılığa meşru gözü ile bakmamız mümkün değil. Kaçakçılığa kimse atfedemez netice de kaçak kömür de kaçak mazot da kaçak sigara da yada başka bir şeyde illa kaçak silah yada uyuşturucu olduğunda kaçak olduğu anlamına gelmez. Eğer bir hukuk devleti iseniz konan bazı kurallar vardır. Devletin oraya koyduğu bir usul ve esas vardır ona göre hareket edilir. Her yerden bir delik açarak yada odasının içinden bir menfez açarak bu sağlıklı da değil bu aynı zamanda tehlikelidir de. Emniyet de bu mesele üzerine gidiyor bunu biliyorum. Zaman zaman kaçak da olsa illegal de olsa çaresiz insanların baş vurduğu durum belki tolere edilebilir belki. Ana muhalefetin dedikleri gibi geçen günlerde bizim onlara bu konuda ihtiyacımız yoktur. Bizim onlara ihtiyaç duyduğumuz konularda yanımızda olsunlar.
Sayın Köksal Toptan, işletme müdürleri ve bölge milletvekilleri emniyet müdürü ile bir toplantı halindeler. Bu nasıl bir süreç olacaktır bekleyip göreceğiz. Burada bir şov peşinde değilim toplantıdan çıkacak bir duruma göre hareket edeceğiz. Bu toplantı sonunda bu insanlar için yeni bir sayfa mı açılacak yada af mı çıkacak dediğim gibi bekleyip göreceğiz ama bazen de bu iyilikten maraz doğabilir. Suçun caydırıcılığı anlamın da daha etkili olması gerekir.
(Haber Merkezi)

Etiketler : Hüseyin Çelik Akay Turhan 67 TV
Bu Haber
UYARI: Yorum Uzunlugu Max 400 Harftir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  • Admin
    14 Şubat 2016 Saat : 22:54

    Bu haberimiz için daha önce hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapmak istermisiniz ?

  • Bumerang - Yazarkafe