Haber Detayı
16 Nisan 2018 - Pazartesi 14:07 Bu haber 505 kez okundu
 
"Beraber güzel işler yapacağız, hoş seda bırakacağız"
GÜNCEL Haberi

BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, basın mensuplarıyla buluştu

"Beraber güzel işler yapacağız, hoş seda bırakacağız" 

Bülent Ecevit Üniversitesi'ne (BEÜ) rektör olarak atanan Prof. Dr. Mustafa Çufalı, konuk evinde basın mensuplarına kahvaltıda biraya geldi. Rektör Çufalı, gazetecilere yaptığı konuşmasında, "Bana ne kadar görev verdilerse ben o kadar çalışırım. Bu yolda da engeller varsa çok fazlada boyun eğmem ama onları da aşmaya çalışırım. Beraber güzel işler yapacağız, güzel devam edeceğiz ve hoş seda bırakacağız" dedi. 
Konuk evinde düzenlenen kahvaltıya Zonguldak’ta yayın yapan günlük, haftalık gazeteciler ve ulusal ajans temsilcileri katıldı. 

 

Xxxxx

 

 

Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof Dr Mustafa Çufalı, basın toplantısı düzenledi.

Yaklaşık bir ay önce göreve geldiğini ve üniversiteye tanımaya çalıştığını belirten Rektör Prof. Dr. Mustkafa Cufalı, “Ben zaten Zonguldaklıyım ve şehri çok iyi tanıyorum. Tanımadağım tek üniversiteydi ve şimdi onu tanımaya çalışıyorum” dedi.

Kendisinden önce görev yapan rektörlerin çok işler yaptıklarını belirten Mustafa Çufalı kendisin da görev süresi boyunca daha yapacak çok işleri olduğunu belirterek, “Zonguldak’a geleli yaklaşık bir ay oldu. Belki uzun bir süre olabilir Benim Kendi düşüncem buraya geldikten bir iki hafta sonrasında basınla bir araya gelmek istiyordum. Ancak işlerimin yoğunluğu nedeniyle ve işe alışma nedenle bu süreç bir ayı buldu. Ama bu 1 ay süreç içerisinde çok şeyler öğrendik üniversiteyi öğrendik. Şehri zaten biliyorum çünkü ben buralıyım. Çocukluğum burada geçti. 60'lı yılların sonundan itibaren değişik mahallelerinde okudum buranın ve dolayısıyla şehri tanıma anlamında bir düşüncem yok. Zaten şehri çok iyi tanıyorum ilçeleri çok iyi tanıyorum ama üniversite benim için yeni. Daha önce ben üniversiteye birkaç kez gelmiştim ama çok yakından tanımıyordum üniversiteyi. Genel olarak üniversite hakkında bir bilgin var üniversitenin yapısı hakkında nerelerde öncelikli, ama bölümler, akademik ve idari personel olarak üniversiteyi daha yakından tanımam lazımdı. Biraz onlara öncelik verdik. Tabii büyük şehirlerde olmayan bir şey burada var. Burada ziyaretçi sayısının fazlalığı. Bir taraftan da Zonguldak da olduğum için Ziyaretçiler ya beni tanıyor ya da tanımak istiyor bu yoğunlukta vardı. Bu yoğunluk içerisinde üniversiteyi tamamen personeliyle akademik yapısıyla tanıma çalışmalarım devam ediyor. Akademik ve idari personel tanıma süreci ve bunlar devam ediyor. Bu arada çok fazla vakit kaybı olmasın diye siz basınla bir araya gelelim tanışalım istedik. Çünkü görev yapacağım süreçte sık sık bir şekilde karşılaşacağız. Yüz yüze olmazsak bile yazdıklarınızı yoluyla ve aradan çok fazla Vakit geçmesin istedik ve bugün de sizlerle bir araya gelmek mutluluk verici. Benden önce rektörlük yapan sayın hocalarımız buraya çok şeyler kattılar. Özellikle en son rektörümüz Mahmut Hoca çok şeyler kattı. 7 yıl boyunca çok güzel hizmetler yaptı. Üniversitenin altyapısının fakülte ve yüksekokul sayısı bakımından öğrenci sayısı bakımından uluslararasılaşma bakımından önemli aşamalar kaydetti. Tabii bu her şey bitti mi hayır, daha yapacak çok iş var. O nedenle bundan sonraki dönemde daha önce yapılmamış ne varsa onların üstünde yürümek, yapılanların üstüne bir şey eklemek, belki bazı yenilikler yapmak, belki yeni fakülteler açmak, ama öte yandan da üniversitede 21. yüzyılda Türkiye'de çok da önemli hale gelen üniversite-sanayi işbirliğinin Özel sektör ile Üniversite ile işbirliği arttırmak, üniversitede eğitimden ziyade, tabiî ki eğitim önemli ancak eğitimle beraber araştırma ve geliştirmeyi arttırmak, uluslarasılaşmayı artırmak, bunların üzerinde duracağız biz.

Üniversitenin Tabii çok desteğe ihtiyacı var. Hem maddi desteğe hem de manevi desteği. Manevi desteği sizden bekliyoruz. Üniversitedeki tüm İyi çalışmalar haber yapıp eğer o nasıl bir şey varsa da haber yapmak değil de bize haber vermek ve biz de onu sorunu gidermek, belki farkında olmayabiliriz o sorunun ve hiçbir sorun da çözülemeyecek sorun değildir. Dolayısıyla Burada işbirliğini arttırırsak hep üniversiteye katkısı çok olur hem şehire katkısı olur. Hem de siz profesyonel anlamda basın çalışmasına çok daha basın ve üniversite ilişkisi iyi olur. Biz de buna dikkat ederek üniversite ile ilgili haberler bütün hem bizim şehrimiz insanını hem de Türkiye'yi mutlu eder. Onun için çalışacağız.” Dedi.

ŞEHİRDEKİ İŞADAMLARIMIZDAN ÜNİVERSİTEYE DESTEK BEKLİYORUZ

Üniversite-sanayi işbirliği üzerinde çok fazla duracağını belirten Rektör Çufalı, “Bu da Mahmut Hoca dönemi de başladı. Teknopark çalışması var Eylül ayında kabul edilmişti ve geçtiğimiz hafta da şirket haline getirilmesi izin imzalar atıldı. Dolayısıyla bundan sonra daha somut hale geldi. Daha iyi bir şekilde buna çalışacağız ve Teknopark ile ilgili haberleri oldukça fazla göreceksiniz önümüzdeki günlerde. O da bizi mutlu edecektir. Şehirdeki işadamlarından da destek bekliyoruz. İş adamların üniversiteyi katkıları bir çok yoğun olur, onlar da görüşürüz burada önemli iş adamları var, hayırseverler var ondan da desteğini bekliyoruz. Hep birlikte birçok iş yapacağız. Yeni yeni işler yapacağız ve Ben inanıyorum ki görev sürem boyunca üniversitenin daha da gelişmesi ve kalkınması için çaba göstereceğim. Güzel işler yapacağız hep beraber ve güzel devam edeceğiz Bir Hoş Seda bırakacağız Zonguldak a” dedi. Rektör Çufalı ardından gazetecilerin soruların yanıtladı

İLK ÖNCE ÜNİVERSİTEYİ TANIMAK İSTİYORUM

İlk şuradan başlayacağım dediğiniz bir hedef var mı” sorusuna Rektör Çufalı, “Üniversiteyi iyice tanımadan bir şey yapmaya kalkarsak yapamazsak o zaman problem olur. O nedenle ilk önce üniversiteyi tanımak istiyorum” dedi.

TUGAY ÜNİVERSİTEYE KATILMALI

Tugay Komutanlığının Üniversitesi'ne kazandırılması ile ilgili bir çalışmamız olacak mı sorusuna Rektör Çufalı, “Üniversitenin büyümeye ihtiyacı var. neden olmasın ki. Henüz erken ama bizde bu konuda gereğini yaparız. Tabii ki Büyümek isteriz” diyerek cevapladı.

İLÇELERDEKİ YÜKSEK OKULLARIN EĞİTİM KALİTESİNİ YÜKSELTİP VE ALT YAPILARINI DAHA DA GELİŞTİRECEĞİZ

Rektör Mustafa Çufalı, “Küçük yerlerde fakülte kurulmasını zaten yök istemiyor. Fakültelerin kampüste olması isteniyor ve büyük şehir büyük merkezlerde toplanması isteniyor. Küçük yerlerde fakültelerden ziyade yüksek okul açılması isteniyor. O nedenle küçük yerlere fakülte açmayı Biz kabul etsek bile YÖK tarafından kabul edilmez. O nedenle Eğer ilçelerde Bir şeyler yapılacaksa fakülteler yerine uygulama merkezleri ve yüksekokullar onlar üzerinde duracağız ve onların altyapıları daha fazla nasıl geliştirebiliriz, hangi yüksekokul hangi alanda öne çıkmalı, çünkü Türkiye'de bir de bu var üniversiteler öncelikli alanlar belirleyerek kendilerine ve öncelikli alanlar üzerinde çalışmalar yapıyor ve çalışmalarını Bunun üzerinde yoğunlaştırıyorlar. Yök’de zaten bunu istiyor. Yüksekokullarda eğitim kalitesini yükseltmek ve Altyapı evvel yetersizse onları düzeltmek ve daha da geliştirmek istiyoruz. Hangi alanda daha öne çıkabilir ve oralarda daha da neler yapılabilir onun üzerinde duracağız” dedi.

ÜNİVERSİTE, ÖZEL SEKTÖR İŞBİRLİĞİ ARATACAK

Rektör Mustafa Çufalı, üniversite özel sektör işbirliğinin artırılacağını belirterek, “Otomotiv ve diğer sektörler konusunda biz her türlü katkıya hazırız. Nasıl bir iş birliği yapılacaksa hepsinde biz varız ve kendi akademisyenlerimizi bu konuda teşvik edeceğiz” dedi.

(HABER-ERCAN DEMİR)

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı